Sel G.Antep'i vurdu

Marmara'nın son bir haftadır boğuştuğu sel bu kez Gaziantep'i vurdu. Merkezde pek çok ev ve işyerini su basarken, menfezlerin yağmur suyunu taşımadığı D400 karayolunda sürüklenen otobüsteki 3 kişi öldü

Geçen Ramazan Bayramı'nda terör saldırısının yaşandığı ve 9 kişinin hayatını kaybettiği Gaziantep bu bayramda da sel felaketini yaşadı. Sağanak yağış nedeniyle Gaziantep- Şanlıurfa D400 Karayolu'nda bir yolcu otobüsü ve otomobil sel sularına kapıldı. Vatandaşlar otobüs ve fıstık ağaçlarının üzerine çıkarak yardım bekledi. Olayın ardından yapılan arama kurtarma çalışmalarında 3 kadının cesedine ulaşıldı. Kurtarılan 26 kişi hastanelere kaldırılırdı. Kayıp olduğu düşünülerek arama çalışmaları sürdürülen iki kişinin ise şans eseri otobüse hiç binmedikleri ortaya çıktı.

AĞAÇLARA ÇIKTILAR

Gaziantep'te önceki gece başlayan sağanak yağış felakete neden oldu. Sağanak nedeniyle bazı binaların zemin katlarını su bastı, su baskınına uğrayan yollarda ilerlemekte güçlük çeken bazı araçlar yollarda kaldı. Ancak asıl felaket Gaziantep - Şanlıurfa Karayolu'nda yaşandı. Karayolunun 10'uncu kilometresinde Hayrat Karakolu mevkisinde bir yolcu otobüsü ve bir otomobil 50 metre aralıklarla sel sularına kapıldı. Sel sularına kapılan araçlarda bulunan vatandaşları kurtarmak için Nizip ve Gaziantep'ten çok sayıda itfaiye ile ambulans olay yerine sevk edildi. İtfaiye ekipleri, sürüklenen otomobilden çıkarak sığındıkları ağaçta imdat çığlıkları atan 4 kişiyi ip merdiven sarkıtarak kurtardı. Yan yatan otobüsten çıkmayı başaranlar ise otobüsün üzerine çıkarak yardım bekledi. İtfaiye görevlileri yolcuları kepçe ile alarak ambulanslara taşıdı. Burada ilk müdahaleleri yapılan 26 kişi hastanelere kaldırıldı. Yolcu otobüsü ve otomobilin sel sularına kapıldığı olay sonrasında başlatılan arama kurtarma çalışmalarında, olay yerinin yaklaşık 200 metre uzağında kimliği henüz öğrenilemeyen 3 kadının cesedine ulaştı. Yanlarına aldıkları tabutlarla cesetlerin bulunduğu alana giden itfaiye görevlileri balçıktan çıkarılan cesetleri tabuta yerleştirdi. Tabutlar, iple çekilerek yola çıkarıldı. Bölgede kaybolan yakınlarının bulunmasını bekleyen bazı vatandaşlar fenalık geçirdi. Sel felaketinde cenazelerine ulaşılan kişilerin Halime Arslan (21), Firaset Gül (48) ve Ayşe Aksoy (57) olduğu tespit edildi. Hayatını kaybeden Halime Arslan'ın Kars'ta üniversite öğrencisi olduğu, Ayşe Aksoy'un ise eşi Rıfkı Aksoy ile Osmaniye'de oturan oğlu Emre Aksoy'un evine bayramlaşmaya gitmeye çalıştığı öğrenildi. Felakette eşini kaybeden Rıfkı Aksoy otobüslerinin sel sularına kapılarak devrildiğini, bir süre otobüste mahsur kaldıklarını, canlarını kurtarmak için otobüsün üstüne çıktıklarını ancak eşini kaybettiğini anlattı. Sağanak Nizip ilçesinde de etkili oldu. İlçeye yaklaşık 4 kilometre mesafedeki Akçakent köyünden geçen Nizip Çayı'nın taşmasına neden oldu. Sabah saatlerinde şehir merkezinde bayram namazı kıldıktan sonra köylerine dönen Halil Bozkurt idaresindeki otomobil, köyün girişindeki köprüden geçmek isterken sele kapıldı. Otomobilden çıkarak bir ağacın üzerine sığınan Halil ve Bilal Bozkurt kardeşleri olay yerine giden ekipler ip kullanarak kurtardı.

ÇADIRLARI SU BASTI
Adıyaman'da aşırı yağış sonucu bir ahırdaki hayvanlar telef oldu. Elâzığ'ın Maden ilçesinde etkili olan dolu ve sağanak nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı, bir ev çöktü. Ölen yada yaralanan olmadı. Ceylanpınar'daki Tel Hamut Çadır Kenti'nde barınan bir grup Suriyeli ise çadırlarını su bastığını ileri sürerek, yetkililere tepki gösterdi.

BİZE ULAŞIN