Çadır kentte gerginlik

Kahramanmaraş Konaklama Tesisinde kalan Suriyeli mülteciler, bazı ihtiyaçlarının giderilmediğini öne sürerek eylem yaptı. Öfkeli kalabalık, Emniyet Müdürü Metin Aşık'ın araya girmesi ile sakinleştirilerek dağıtıldı.

Alınan bilgilere göre, gerginlik akşam saat 20.00 sıralarında başladı. İddiaya göre, gıda ve benzeri bazı yardımları alamadığını öne süren bir grup Suriyeli, çadır kentin içerisindeki 6 nolu mahallede toplanarak yürüyüşe geçti. Polisi de taşladıkları öne sürülen grubun nizamiyeye doğru ilerlemesi üzerine, görevli polisler ve özel güvenlik görevlileri takviye kuvvet istedi.

Bunun üzerine olay yerine TOMA ve akrep aracıyla beraber çevik kuvvet ile çok sayıda polis ekibi, ambulanslar ve itfaiye araçları sevk edildi. Olay yerine gelen polis, grubu dağılması yönünde uyararak, müdahale için tedbir aldı. Bu sırada bölgeye gelen Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Aşık, grubun arasına girerek öfkeli kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı.

Çadır kentin nizamiyesi önünde toplanan yüzlerce Suriyeliye seslenen Aşık, kalabalığın bayramını kutlayarak, her mahalleden birer temsilci gönderilmesini istedi. Zaman zaman kalabalığın arasında zor anlar yaşayan Aşık, sorunları dinleyeceğini ve gerekli mercilere ileteceğini belirterek, gruba dağılmasını söyledi.

Aşık'ın uyarılarının ardından, çadır kentteki tansiyon düşerken, grup sessizce çadırlarına döndü.
Öte yandan gerginliğin yaşandığı esnada, dışarıda olan bazı Suriyeli mültecilerin bir süre kampa girişine izin verilmedi. Ortamın yatışmasının ardından dışarıdaki Suriyelilerin de çadır kente girmeleri sağlandı.

Bu arada gerginlikte bazı polis memurlarının yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenilirken, çadır kentin otoparkında bulunan bazı araçların da zarar gördüğü gözlendi.

BİZE ULAŞIN