Müstakbel damat kayınpederiyle organ kardeşi

Özkan evleneceği kızın babasına karaciğerinden bir parça verip hayatını kurtardı. Baba, "Ben de ona canımdan bir parça verdim" dedi

Özkan Arı, kız arkadaşı Duygu Özhan'ın babasına ciğerinin bir parçasını vererek müstakbel kayınpederi ile organ kardeşi oldu. Aralarında kan bağı olmadığı için etik kuruldan izin alınırken, delil olarak çekilmiş fotoğraflarını gösterdiler. Sağlığına kavuşan baba Murat Özhan, "O bana ciğerinden ben de ona canımdan bir parça verdim" diyor. Özkan Arı ve Duygu Özhan, 2.5 yıl önce çalıştıkları tekstil atölyesinde tanıştı. Arkadaşlıkları ilerledikten sonra evlilik kararı aldılar. Ancak evlilik hazırlıklarından çok daha önemli işleri vardı. Duygu'nun babası hastaydı. Gençlik yıllarında ortaya çıkan sarılığı, karaciğerini harap etmişti. Siroz teşhisinin ardından organ nakli listesine yazıldı. Söz kesildi ancak nişan, babanın sağlık problemi nedeniyle yapılamıyordu. Kızı babasına karaciğerinin bir parçasını vermeyi teklif ettiği gün erkek arkadaşı, "Ben vereyim" dedi.

TEST YAPILDI, UYUMLU ÇIKTI

Birlikte gittikleri hastanede ikisi de test yaptırdı. Arı'nın karaciğeri daha uyumlu çıktı. Bu test sonucu bütün aileyi şaşırttı. Özkan Arı, "Babamı 15 yıl önce kaybetmiştim, Duygu'nun baba acısını yaşamasını istemedim. Zor bir ameliyat olduğunu biliyordum. Onun yerine ben katlanabilirim diye düşündüm" diye anlatıyor verdiği kararını. Bu durumu yalnızca annesine söylemiş. Önce korkan annesi, sonradan bir hayat kurtarma söz konusu olduğu için onaylamış. Aralarında hiç kan bağı olmadığı için etik kurula girmeleri gerekmiş. Facebook'ta bulunan iki buçuk yıllık süreci anlatan fotoğraflarını delil olarak göstermişler. Çiftin annelerinin de ifadeleri alınmış. Onayın ardından ameliyat günü alınmış.

BAYRAM SONRASI NİŞAN

Memorial Hastanesi Ataşehir Hastanesi'nde operasyon gerçekleşirken Duygu Özhan, bir yandan sevdiği kişiyi bir yandan babasını beklemiş. Özhan, "Benim sevgim, böyle bir fedakarlık yapan insana karşı daha da arttı. Ama ameliyat kapısında beklemek inanın hayatımın en zor anlarıydı" diyor. Şimdi herkes sağlığına kavuşmuş. Bayram sonrası ise nişan hazırlıkları yapılıyor. Karaciğer naklinin ardından tamamen sağlığına kavuşan baba Murat Özhan ise yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"OĞLUM OLDU"
"Kendisi ile daha önce sadece 2-3 kez karşılaşabilmiştim. Nişanları ile ilgili planlar yaparken böyle bir durum ortaya çıkınca ertelemek durumunda kaldık. Yaşam ile ölüm arasında bir çizgideydim. Bana karşı yaptığı bu davranış gerçekten büyük bir sorumluluk hissettirdi. Onun artık bir parçası bende. Bu devirde kimse kimseye malını bile vermezken, bana karşılıksız olarak ciğerinin bir parçasını vermeyi kabul etti. Varsayalım onlar evlenmemiş olsalar dahi her zaman Özkan'a kapımız açık olacak. Benim hep oğlum kalacak."

BİZE ULAŞIN