Kuduz kurt köylünün psikolojisini bozdu

Konya'da, engelli oğluna bakan 60 yaşındaki kadını parçalayarak öldüren, bir kişiyi de yaralayan kurt, tüfekle vurularak öldürüldü. Kuduz olduğu ortaya çıkan kurdu, 3 metrelik çukur açıp gömen köylüler, korku ve endişe içinde...

Konya'da aynı kurdun 60 yaşındaki Meryem Kara'yı parçalayarak öldürmesi komşu köyden bir kişiyi de yaralamasının ardından köylerde korku dolu günler başladı. Köylüler, özellikle akşamları evden çıkamaz oldu. Kara'nın Almanya'da işçi olan oğlu Bekir Kara da "Annem engelli kardeşime bakıyordu. Şimdi burada kardeşime bakacak kimse de kalmadı ne yapacağız bilmiyoruz" dedi. Kulu ilçesine bağlı Yazıçayır köyünde yaklaşık 20 gün önce meydana gelen olayda Meryem Kara, sabaha karşı kalkıp, evin bahçesindeki tuvalete gitmek için kapıyı açtı. Bahçeye inen Kara'ya o sırada bahçede bulunan bir kurt saldırdı. Kurt tarafından parçalanarak ölen kadın çığlıklar üzerine eve koşan komşular tarafından bulundu. Kara'yı öldüren kurt, iki gün sonra da 7 kilometre uzaktaki Köşker köyünde bu kez hayvanlarına yem hazırlayan İsmail Atmaca'ya saldırdı. İsmail Atmaca elinde bulunan kürekle kurdu bayıltıp ahıra kilitledikten sonra kaçtı. Atmaca'nın haber verdiği akrabaları, çatıyı açarak ateş ettikleri kurdu öldürdü. Köylüler tarafından gömülen kurt, olay yerine gelen yetkililer tarafından gömüldüğü yerden çıkartıldı. Başı inceleme için kesilen kurdun kuduz olduğu ve yaşlı kadını parçalayan kurt olduğu belirlendi. Kurdun vücudu ise 3 metre derinliğinde açılan çukura gömüldü. Öldürülüp gömülürken kurtla temas kuran köylülere ise kuduz bulaşma ihtimaline karşı aşı başladı.

TUVALETE BİLE GİDEMİYORLAR

Tüm bu gelişmeler köyde büyük korku ve endişe yarattı. 300 haneli Yazıçayır ve Köşker köylerinde yaşayanlar, çok sayıda kurdun bölgede bulunduğunu belirterek, özellikle kadın ve çocukların kapı dışarı çıkamadığını söyledi. Köylüler, "Onları bırakın biz kocaman adamlar bile korkuyoruz. Yetkililerden isteğimiz askerlerle birlikte köyün gençleri araziye çıksın ve başı boş olarak dolaşan kurtları etkisiz hale getirsinler. Tuvaletlerimiz hep bahçede. Oraya bile nöbetçiler eşliğinde gidiyoruz" dedi. Köy muhtarı Zeki Özkan ise, "Vatandaşlar her gün gelip çözüm istiyor. Ama çözümü ben bulamam. Onlara da hak veriyorum zira hepsini psikolojisi bozuldu. O kurt bizim köpeklerimize de kuduz bulaştırmış olabilir. Geniş çaplı bir araştırma yapılması gerekiyor" diye konuştu.

'ÇIKSA ONU DA PARÇALARDI'
Annelerini kaybeden Kara ailesi ise hem taziyeleri kabul ediyor hem de başka sıkıntılarına çare arıyor. Bekir Kara, "Annemin taziyesine gelen amcam bile akşam tuvalete giderken yanına beni çağırıyor. Durum bu kadar vahim" diye konuştu. 39 yaşındaki Kara, 9 yıldır Almanya'da işçi olarak çalıştığını belirterek, "Yaralı diye çağırdılar ama öldüğünü burada öğrendim. Annem, yıllardır 25 yaşındaki zihinsel engelli kardeşime bakıyordu ve burada birlikte yaşıyorlardı. Biz de onlara yurt dışında çalışarak maddi destek veriyorduk. Belki kardeşim sesi duyup dışarı çıksa o kurt kardeşimi de parçalardı. Tek tesellimiz onun zarar görmemesi. Şimdi kardeşim de yalnız kaldı. Köyde onu uzun süre yanında tutacağımız akrabamız yok. Benim de haftaya Almanya'ya dönmem gerekiyor. Resmen perişan olduk" dedi.

BİZE ULAŞIN