Şehir stresi erkeğe tehdit

Uzmanlar, şehir hayatının stresi ve çevre kirliliğine daha uzun maruz kalmanın sonucu olarak, erkeklerin sperm kalitesinde ciddi düşüş saptadı

Avrupa Endokrinoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ilpo Huhtaniemi, dünya genelinde erkeklerin sperm sayısında azalma olduğunu, bunun en önemli nedenlerinden birinin hava ve çevre kirliliği olduğunun altını çizdi. Erkek cinsiyet hormonlarının en çok çalışan hormonlar olduğunu belirten Prof. Dr. Huhtaniemi, hormonların azalmasının testosteron ve sperm oluşumunun azalmasına neden olduğunu kaydetti.

HORMONLARI DAHA HASSAS...
Androloji uzmanı Prof. Dr. Huhtaniemi, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği'nin ev sahipliğinde Antalya'da gerçekleştirilen 12'nci Avrupa Endokrinoloji Derneği Mezuniyet Sonrası Kursu'nda konuştu. Prof. Dr. Huhtaniemi, hava ve çevre kirliliği nedeniyle erkeklerin kısırlık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Huhtaniemi, "Gürültü ve hava kirliliği, günlük yaşantıda strese neden oluyor. Erkekler daha uzun süre dışarıda kaldıkları için bu olumsuz etkilere daha fazla maruz kalıyor. Erkeklerin hormonları daha hassas. Hormonlar etkilendiği için de erkek doğurganlığında azalma yaşanıyor" dedi.

ERKEĞE DOĞUM KONTROL HAPI
Huhtaniemi, bir yandan da erkek doğum kontrolü için çalışma yapıldığını ancak bulunan yöntemlerin erkeklerin yüzde 70'inde işe yaramadığını belirtti. Ünlü doktor, erkekler için gündeme gelen doğum kontrol haplarının çoğunun hayvan deneyleri aşamasında olduğunu ve yan etkileri bulunduğunu vurguladı. Benzer yan etkiye sahip kadın doğum kontrol haplarının 50 yıl önce geliştirilmeye başlandığı için kullanıldığını belirten Huhtaniemi "Bugün her türlü yan etkiye karşı sıfır tolerans var. 50 yıl önce bulunan doğum kontrol hapları bugün bulunsaydı, piyasaya sürülemezdi. Ancak yeni preparatlar çok daha iyi" dedi.

ÖNCE KARACİĞER TESTİ YAPILMALI
Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız ise dünyada 100 milyondan fazla kadının kullandığı doğum kontrol haplarının, 35 yaş üstü, obez, sigara kullanan, hipertansiyonu ve migreni olan kadınlarda ani felç riski taşıdığını ve asla alınmamaları gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Yıldız, "Gebelik önleyici ilaçların reçete edilmeden önce karaciğer fonksiyon testlerinin yapılması gerekir. Doğum kontrol hapları kadınlarda kilo aldırmayıp, iştah açmıyor ancak duygu değişimi yapıyor. Doğum kontrol hapının riskleri nedir, kimlere verilmeli, mutlaka bakmak gerekir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN