'Benim babam senin eşin yok birbirimize destek olalım'

Bu sözler şehit üsteğmen Serkan Çakal'ın 4 yaşındaki oğlu Metehan'a ait. Babası şehit olduktan 6 ay sonra doğan Metehan her şeyin farkında. Aklı başında olgun sözleriyle annesinin acısını da azaltıyor

Üsteğmen babası, Hakkâri'de görev yaparken şehit düşen Metehan 6 ay sonra dünyaya geldi. Annesine, 'Benim babam, senin de kocan yok. Biz birbirimize destek olmalıyız', bir arkadaşının babası ölünce ise 'onun babası yaşlı ve hasta olduğu için ölmüş. Benim babam kahraman oldu değil mi anne?' dediğini söyledi. İzmir'de felçli babası, engelli kız kardeşi ve annesi ile birlikte yaşayan Serkan Çakal, felsefe öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra bir yıl boyunca atanamadı. Bunun üzerine girdiği subaylık sınavını kazanan Çakal, Kocaeli Kandıra'da görev yapmaya başladı. Burada tanıştığı Zeynep Çakal'a âşık oldu. Çift, Mart 2007'de evlendi. Bir süre sonra eşinin hamile olduğu haberini alan Üsteğmen Serkan Çakal, çok mutlu oldu. Ancak bu sırada tayini Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine çıktı. Üç aylık hamile eşini İzmir'deki baba ocağına bırakıp, Hakkâri'ye giden Serkan Üsteğmen, 2008 Şubat'ın son günlerinde Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik başlatılan operasyon sırasında teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit oldu.

BENİM BABAM KAHRAMAN

Eşi şehit olmadan önce "Bir oğlum olursa adını Metehan kocayacağım" dediği için 1 Eylül 2008'de dünyaya getirdiği oğluna hiç düşünmeden o adı verdi. Zeynep Çakal, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde sağlık memuru olarak çalışıyor. Oğluna hem annelik hem babalık yapan Zeynep Çakal, aradan geçen 4.5 yıla rağmen acısını ilk günkü gibi yüreğinde hissettiğini belirterek şunları anlatıyor: "Babasının yokluğunu hissettirmemeye çalışıyorum ama hep bir köşede bir boşluk var. Her şeyin farkında. Herkesin babası okuldan çocuklarını alıyor. Babanın ne olduğunu bu yıl kavradı. Özlem içinde ama çok olgun davranıyor. Çok akıllı, olgun ve içli bir çocuk. Yaşıtları gibi değil. Babasıyla ilgili sorular sormuyor. Hatta ben babasını anlattıkça o dinliyor sonra lafı değiştiriyor. Bana 'Benim babam, senin de kocan yok. Biz birbirimize destek olmalıyız' diyor. Geçen gün bir arkadaşının babası ölmüş. Bana 'Arkadaşımın babası ölmüş. Ama onun babası yaşlı ve hasta olduğu için ölmüş. Benim babam kahraman oldu değil mi anne?' dedi. 4 yaşındaki çocuk bu sözüyle sizi susturuyor. "Tek dileği var, o da havacı subay olmak. Aynı babasına benziyor." Kızı özürlü, eşi de 14 yıldır felçli olan babaanne Harbiye Çakal da "Torunumu çok seviyorum. Aynı oğluma benziyor" dedi.

YARIN:

Babası şehit olduktan dakikalar sonra doğdu. O gün Babalar Günü'ydü... Yadigar için 18 yıldır doğum ve Babalar Günü yas günü. Onun için baba devlet.

BİZE ULAŞIN