Hazineye ait 6 araziyi sahte tapuyla sattılar

Polis, İstanbul ve Sakarya'da 6 hazine arazisini sahte tapuyla sattıkları 3 kişiden 450 bin TL toplayan dolandırıcılık şebekesini baskınla çökertti

İstanbul'da hazine arazilerini değerinin çok altında satın alabileceklerini vaat ederek 3 kişiden 450 bin TL para toplayan 7 kişilik dolandırıcılık şebekesi çökertildi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nde tanıdıklarımız var. Hazine arazilerini değerinin çok altında alabiliriz" diyerek dolandıran şebekeyi takibe aldı. Şebeke elemanlarının İstanbul'un Eyüp ilçesine bağlı Rami semtinde ve Sakarya'da bulunan 6 adet hazine arazisini 'Sizin adınıza satın aldık' diyerek 3 kişiden toplam 450 bin TL aldığı belirlendi.

EŞ ZAMANLI BASKINLAR
Şebekenin bu kişileri inandırmak için paraların Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne yatırıldığını gösteren sahte belge ve arazinin satışının gerçekleştiğine dair sahte olarak düzenlenmiş tapu senedi hazırladıkları tespit edildi. Polis ekipleri, şebekeye yönelik Büyükçekmece, Küçükçekmece, Sancaktepe ve Sakarya'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, Ömer O, Adem D., Ahmet Y., Beşir O. Cem D., Yücel D., ve Nasuhi K. yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, sahte tapu senetleri, sahte nüfus cüzdanı fotokopileri, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait çok sayıda tahsilat makbuzu, kira sözleşmesi ve tespit tutanağının aslı ve fotokopisi ele geçirildi. Haklarında 'nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik' suçlarından işlem yapılan 7 zanlıdan Ömer O., Adem D., Beşir O. ve Cem D. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SÜLÜN OSMAN GİBİ
1950'li yılların en büyük dolandırıcısıdır. Bir süre Yeşilçam'da figüranlık da yapan Sülün Osman, kısa yoldan zengin olmak isteyen kişileri dolandırmasıyla meşhurdur. Sülün Osman, Dolmabahçe Sarayı'nı, Dolmabahçe Saati'ni, Galata Kulesi'ni, Şehir Hatları Vapurları'nı hatta Boğaziçi Köprüsü'nü satar. Rivayete göre Sülün Osman ilk işini 1948 yılında, Fatih'te yeni tuttuğu evin sahibini dolandırarak başlar. Galata Köprüsü'nü saf bir vatandaşa satarken tesadüfen yakalanır.

BİZE ULAŞIN