Tıkanıklığın kente faturası 5 milyar TL

İstanbul Ulaşım Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri San. ve Tic. AŞ (İSBAK) Genel Müdürü Kasım Kutlu, "İstanbul, toplu taşımayı kullanan bir kent, buna rağmen trafik sıkışıklığı nedeniyle yıllık kayıp 5 milyar 40 milyon lirayı buluyor'' dedi. Kasım Kutlu, şöyle konuştu: "İstanbul Ulaşım Ana Planı (İUAP) verilerine göre, İstanbul'da yapılan yolculukların yarısı yaya olarak gerçekleşirken, bireysel araç ve taksi kullanımı yüzde 15, deniz, demir yolu dahil toplu taşıma kullanımı yüzde 35'i buluyor. Yine motorlu yolculukların yüzde 29'u otomobil ve taksilerle yapılırken, yüzde 63'ü personel servisi ve otobüslerle, yüzde 7'si raylı sistemler ve deniz yolu ile yapılan yolculuklar. Toplu taşıma kullanımı, diğer kentlerin aksine, yüzde 70 gibi önemli bir paya sahip.''

EKONOMİYE ETKİSİ
İstanbul' da trafik akarken bir yandan da çok büyük bir ekonominin döndüğünü ifade eden Kutlu, "Trafik sıkışıklığı nedeniyle trafikte harcanan zaman, iş gücündeki kayıplar ve fazla yakıt tüketimi göz önüne alındığında yıllık kayıp 5 milyar 40 milyon lirayı buluyor. Bu ise trafiğin İstanbul ekonomisi üzerindeki etkisinin büyüklüğünü ortaya koyuyor'' tespitinde bulundu.

173 nokt ada EDS
İstanbulluları yakından ilgilendiren başlıklardan birisinin Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Trafik Kontrolünün sağlanması olduğunun altını çizen Kutlu, ilk olarak İBB iştirak şirketi olan İSBAK tarafından İstanbul'da kurulumuna başlanan ve 173 noktada çalışan EDS'nin, tüm Türkiye'ye yayılmaya hazırlandığını söyledi. EDS ile tespit edilen ihlallere de değinen Kutlu, "Bugüne dek tespit edilen ihlaller sonucunda 154 milyonu kırmızı ışıktan olmak üzere toplam 225 milyon liradan fazla ceza kesildi. İhlallerde yüzde 80 ila 90 oranında azalma gerçekleşti'' diye konuştu.
TASARRUF SAĞLANDI

Yapılan çalışmalarda çevre etkileri ve enerji tasarrufunu öne çıkarttıklarını söyleyen Kutlu: "Çevresel hassasiyetleri öne çıkaran analizlere göre, ulaşımda günlük 623 ton karbondioksit salınımı İstanbul semalarından eksildi ve yıllık 242 ton akaryakıt tasarrufunda bulunuldu" dedi.

BİZE ULAŞIN