Akciğer ödeminin suçlusu kalp çıktı

Trabzon deplasmanında akciğerleri ödem yapınca yere yığılan, ağzından pembe köpükler gelen Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı'nın tedavisi sürüyor. Uzmanlar "Maç stresiyle kalp zorlandıysa, akciğeri zorlayarak ödem yapmasına neden olabilir" diyor

Maç stresi dün akciğer ödemini stada taşıdı. Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı deplasmanda takımı kazanınca, yaşadığı stresli 90 dakikanın etkisiyle akciğerleri ödem yaptı. Takımı galibiyeti kutlarken yoğun bakımlık olan Yazıcı için şimdi tıp dünyası "Artık maç seyretmesi mümkün mü?" sorusunu tartışıyor.

STRES, YÜKSEK TANSİYON

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı'nda oynanan maçın bitimine kısa bir süre kala Yazıcı'nın ağzından pembe köpükler gelmeye başladı. Maçın uzatma anlarında Trabzonspor'un Yasin'le kazandığı golün faulle değerlendirilmesinden hemen sonra olduğu yere yığılan Yazıcı'nın ağzından pembe köpükler çıktı. KTÜ Farabi Hastanesi'ne sevk edilerek, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı için doktorları akciğerinde ödem oluştuğu açıklaması yaptı. Yoğun stres ve yüksek tansiyon etkisiyle bu hastalığın geliştiği bildirildi. Akciğerleri vuran ve ölüm tehlikesi bulunan stresin yol açtığı bu hastalıktan sonra Yazıcı'nın durumu, tıp dünyası tarafından şöyle yorumlandı:

'KALP KRİZİ GEÇİRMEDİ'
Prof. Dr. Tevfik Özlü (KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı): Strese bağlı tansiyon yüksekliği ile hastanemize geldi. Yüksek tansiyona bağlı kalp sorunu yaşadı ve buna bağlı olarak da akciğerleri zorlandı. Kalp krizi geçirmedi, akciğerinde oluşan ödem zorlanmaya bağlı oluşmuş olabilir. Akciğer ödemi, akciğer hastalığı değildir. Şu an durumu gayet iyi, oturuyor, konuşuyor. Eğer tansiyon normal seviyede devam ederse taburcu edeceğiz.

'STRES AKCİĞERİ ZORLAR'
Doç. Dr. Asım Kutlu (Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi Akciğer Nakli Cerrahı): Kalp yetmezliğine bağlı olarak akciğer ödem yapabilir. Başka akciğer hastalıkları da ödemi tetikleyebilir ama aniden oluşuyorsa ve yüksek tansiyonla birlikte gelişiyorsa kalpten kaynaklanması muhtemeldir. Ödem hava yollarına gittiği için ağızda pembe köpükler oluşur. Maçın stresine bağlı olarak kalp zorlandıysa akciğeri zorlayarak ödem yapmasına neden olabilir. Ancak tedavisi yapıldıktan sonra maç seyretmesinde bir sorun olmaz.

'MAÇTAN UZAK DURMALI '
Prof. Dr. Recep Aydilek (Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı): Akciğer ödemi strese bağlı olarak bir anda oluşmaz. Daha önceden ödem için zemin hazırlanması gerekir. Çok yemek yemiş olabilir, altta çok fazla ilgilenilmemiş bir kalp rahatsızlığı olabilir, maça gelirken yürümüş ya da aşırı merdiven çıkmış olabilir. El ve ayaklar zaten yavaş yavaş şişmeye başlamıştır. Bunun üzerine bir de maç stresi eklenince akciğer ödem yapabilir. Tedavisinin ciddiye alınması gerekir. Ben bu durumdaki hastaların tedaviden sonra bu tip tetikleyici durumlardan uzak durmalarını isterim. Artık düzenli yemek yemesi ve stres yönetimini öğrenmesi gerekecek.

'MAÇ SEYREDEBİLİR'
Prof. Dr. Melih Us (İstanbul Cerrahi Hastanesi Kalp Damar Cerrahı): Akciğer ödemine pek çok şey neden olabilir ancak ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Altta yatan bir kalp hastalığı varsa ve yeterince kontrol edilmemişse akciğerde ödeme neden olabilir. Tedavisi yapıldıktan sonra normal hayatına devam edebilir, maç seyredebilir, normal bir insanın yapabileceği her şeyi yapar ancak ciddi bir şekilde tedavi edilmesi şarttır.

'HAYATINI DÜZENLEMELİ'
Doç. Dr. Kaan Kırali (Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Nakli Cerrahı): Akciğer ödeminin suçlusu kalptir. Yeniden derbi seyredebilir ancak hayatını düzenlemesi gerekiyor. Sigarayı bırakacak. Spor yapacak. Hareketsiz hayattan kaçacak. Bol sıvı alıp kilo verecek. Kan sulandırıcı ilaçlarını içmeyi ihmal etmemesi gerekli.

BİZE ULAŞIN