Sigarayı bırak 10 yıl fazla yaşa

İngiltere'deki araştırmaya göre, 30'lu yaşlarda sigarayı bırakan kadınlar 10 yıl, 40'lı yaşlarda bırakanlar 9 yıl fazla yaşıyor. Ayrıca sigara kaynaklı ölüm riski ise yüzde 90 azalıyor

İngiltere'de yayımlanan tıp dergisi The Lancet'te yer alan bir araştırmanın sonuçlarına göre, 30'lu yaşlarda sigarayı bırakan kadınlar 10 yıl, 40'lı yaşlarda bırakanlar ise 9 yıl daha fazla yaşıyor. 30'lu yaşlarda sigaradan kurtulan kadınlar, sigara kaynaklı rahatsızlıklardan ölme riskini yüzde 90 oranında atlatmayı başarıyor. Sigarayı bırakan kadınların elde edecekleri faydaların, daha önceki araştırmalardan çok daha net ve fazla olarak belirlendiği son araştırma, 50, 60 ve 70'li yaşlarda ölen herkesin mutlaka sigaraya bağlı bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybettiğini ortaya koydu. Ancak sigaradan erkenden kurtulan kadınların, söz konusu yaşlarda sigaranın kötü etkilerini vücutlarından tamamen attıkları, ölümlerinin diğer nedenlerle gerçekleştiği belirlendi.

1.3 MİLYON KİŞİ KATILDI

1.3 milyon kişi üzerindeki araştırmada, yaşları 50 - 65 arasında olan kadınlar, 1996'dan 2001'e kadar takip edildi. Sağlık değerleri, 30'lu yaşlarda sigarayı bırakan kadınlardan elde edilen raporlarla karşılaştırılarak sonuca ulaşıldı. Araştırmanın altında imzası bulunan bilim adamlarından Prof. Dr. Richard Peto, "Kadınlar, sigara içtikleri takdirde erkeklerle ortalama aynı zamanda hayatlarını kaybediyor. Ancak sigarayı bıraktıkları zaman, ömürlerine 10 yıl ilave ediyorlar" derken, ABD'deki Minnesota Üniversitesi profesörlerinden Rachel Huxley, "ABD ve Avrupa'da kadınların yaygın şekilde sigara alışkanlığına başlaması, erkeklerden onlarca yıl sonra, 1960'larda en üst noktaya ulaştı" ifadelerini kullandı.

10 yılda içmeyenle eşit

Prof. Dr. Reha Baran/Acıbadem Fulya Hastanesi Başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Sigara ne kadar erken yaşta bırakılırsa hasar gören organlar kendini o kadar iyi yenileyebiliyor. Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski içmeyenlerle eşit düzeye iniyor. Sigaraya bağlı kanser riski de çok azalıyor. Koroner arter hastalığına yakalanma ve enfarktüs riski düşüyor. Bir kişi sigara yüzünden 60 yaşında ölecekse bu risklerden kurtulduğunda 70'ine kadar yaşayabiliyor.

BİZE ULAŞIN