Olimpiyat modacısına veda

İran Şahı'nın ailesiyle Yeşilçam yıldızlarını da giydiren 1960'ların ünlü modacısı Suat Aysan, 84 yaşında hayata veda etti. Aysan, 1968 Meksiko Olimpiyatları'na katılan Türk sporcuların kıyafetlerini de tasarlamıştı

1960'lı yıllarda özellikle diktiği gelinliklerle ün yapan modacı Suat Aysan, 84 yaşında hayatını kaybetti. Aysan, 1968 Meksiko Olimpiyatları'na katılan Türk sporcular için kıyafet tasarlamış, bu kıyafetler olimpiyatların en beğenilen kıyafetlerinden biri seçilmişti. Mardin'de 1928 yılında doğan Suat Aysan, çocukluğundan beri kıyafetlere ilgiliydi. İlk terzilik çalışmasını, annesinin giymediği bir kıyafeti kesip biçerek yaptı. Annesinin eski elbisesinden yeni bir kıyafet ortaya çıkarttı. Annesi de eski kıyafeti görünce kızını kutlayıp, bu alanda onu destekledi. 7 yaşından itibaren kumaş işlemeye başladı Aysan. Ortaokuldayken kursa giderek terziliğe ilk adımını attı. 25 yaşında Beyoğlu'nda kendi atölyesini kurdu. Ama atölyesinden ilk diktiği bir elbise değil perdeydi. Bir Amerikalı subayın perde diktireceğini söyleyen arkadaşına "Ben yaparım" dedi. İşi aldı ve yaptı. Bu işten kazandığı 400 lirayla ilk dikiş makinesini satın aldı. Diktiği gelinliklerle öne çıktı. Müşterileri arasında İstanbul'un ünlü aileleri yer aldı. Koç ailesinden Suna Kıraç'ın giydiği gelinlik de onun imzasını taşıdı. İlk müşterileri arasında ünlü sinema oyuncusu Belgin Doruk da vardı. Doruk'a diktiği ilk kıyafet, filmde kullanılmış ve daha sonra diğer tüm film kıyafetlerini de yapmış. Hülya Koçyiğit'in "Susuz Yaz" filmi için katıldığı Venedik Film Festivali'nde, kullandığı giysiler de Aysan'ın imzasını taşıdı. Yurtdışından birçok kişiye özel elbiseler dikti. Fransız "Vogue" dergisi için giysiler hazırladı. Vogue dergisi ilk kez bir Türk modacıya elbise hazırlattı ve mankenlerin giydiği elbiseler derginin sayfalarını süsledi. İran Şahı'nın ailesine, İspanya Kraliyet Ailesi'ne kıyafetler hazırladı.

YSL İLE ARKADAŞTI

Aysan, Türk sporcuların 1968 Meksiko Olimpiyatları'nda giydiği kıyafetleri de tasarladı. Daha önce gelinlikler, kadınlara özel kıyafetler hazırlayan Aysan, ilk kez sporcular için bir tasarım yaptı. Aysan'ın kıyafetleri olimpiyatlarda en beğenilen 4 tasarımdan biri oldu. Aysan'ın oğlu olan Yeni Zelanda Fahri Başkonsolosu Nejat Kavvas, annesinin İstanbul'da yılda iki defa defile düzenlediğini belirterek "Bu defilelerin gelirlerinin yardım kuruluşlarına gitmesini sağlardı. Pierre Cardin, Yves Saint Laurent (YSL) gibi moda dünyasının önemli isimleriyle dosttu. Son derece şen bir insandı" dedi. Kurban Bayramı'nın ikinci günü ölen Aysan'ın cenazesi bugün öğle namazından sonra Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı'na defnedilecek.

BİZE ULAŞIN