Taksim'in yayalaştırması protesto edildi

Taksim'in yayalaştırılması projesi çerçevesinde inşaatın başlamasını protesto eden bir grup eylemci ile polis arasında arbede yaşandı. Bazı eylemciler inşaat alanını kapatan tahta bariyerleri parçalarken, olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Aralarında Türkiye Mimar Mühendisler Odaları Birliği'nin (TMMOB) de bulunduğu Taksim Dayanışma Grubu üyesi yaklaşık 50 kişi, yayalaştırma projesini protesto etmek için Taksim Metrosu önünde toplandı. 'Taksim'in yayalaştırılmasına hayır', 'Taksim bizim, İstanbul bizim' yazılı pankart ve döviz taşıyan grup çeşitli sloganlar attı. Bu sırada grubun içerisinde bulunan 7-8 kişi yayalaştırma için yapılan inşaat alanını kapatan tahta bariyerlere saldırdı. Bariyerleri taş, sopa ve tekmelerle parçalayan gruba, olay yerindeki polis ekipleri müdahale etti. Polis ile göstericiler arasından arbede yaşandı. Çıkan olaylarda 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınmak istenen 4 kişi ise, göstericilerin müdahalesiyle olay yerinden kaçırıldı.

Arbedenin ardından grup adına bir açıklama yapılırken, polisin bölgedeki önlemleri arttırdığı gözlendi. Eylemin gecenin ilerleyen saatlerine kadar süreceği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN