Eşini öldüren gurbetçi kocanın foyası çıktı

Belçika'da evde ölü bulunan 8 aylık hamile eşi Böle'nin Çeçenler tarafından katledildiğini iddia eden Kadir Kır'ın vahşi cinayeti kendisinin işlediği belirlendi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 3 yıl önce evinde 8 aylık hamileyken hunharca öldürülen Zahide Böle (34) ile ilgili cinayet davasının merakla beklenen kararı dün açıklandı. Brüksel'de 2 aydır görülen davadan Böle'nin öldürüldüğü gün evde olan ve kendisi de ağır yaralı olarak bulunan kocası Kadir Kır'a (38) cinayet suçundan 21 yıl hapis cezası verilmesi kararı çıktı. Belçika'nın ilk Türk kökenli belediye başkanı Emir Kır'ın kuzeni olan Kadir Kır, olay sonrası polise verdiği ifadede eşi ve kendisine evlere giren 3 Çeçen tarafından saldırı yapıldığını ve cinayetle ilişkisi olmadığını iddia etmişti. Dava sürecinde bir Belçika gazetesi Kadir Kır'ın önce eşini öldürdüğü ardından intihara kalkıştığı tezini öne sürdü. Soruşturma savcısının mahkeme için hazırladığı dava dosyasında, evin kapısında zorla girildiğine dair hiçbir iz bulunmadığı, ayrıca suç aleti olan bıçak ve çekiçte Kadir Kır'ın DNA'sına rastlanıldığı belirtildi. Kadir Kır'ın cinayeti eşinin kendisinden ayrılmak istediğini söylediği için işlediği öne sürüldü. Zahide Böle'nin bir arkadaşına kocasının kendisine şiddet uygulamasından bıktığını söylediği dava dosyasında yer aldı. Ayrıca Böle'nin öldürüldüğü günün sabahı Türkiye'de bulunan ablasıyla yaptığı MSN sohbetinde kocası Kır'ın hayatını cehenneme çevirdiği ve 10 gün içinde eşini terk ederek Türkiye'ye döneceğini söylemesi de mahkemeye delil olarak sunuldu. Çiftin komşuları da ifadelerinde Kadir Kır'ın eşine defalarca şiddet uyguladığını söyledi.

CANİ DUYGULARLA

Bu deliller üzerine Mahkeme jürisi oy birliğiyle Kadir Kır'ın cani duygularla işlediği cinayetten dolayı 21 yıl hapisle cezalandırılması kararı verdi. Bıçakla boğazı kesilen ve başına çekiçle vurulan Böle, Kadir Kır'la 2007'de Türkiye'de ikinci evliliğini yapmıştı. İlk eşinden kendisini aldattığı için ayrılan Zahide Böle ile ikinci evliliğini yapan Kadir Kır'ın da ilk eşine şiddet uyguladığı dava dilekçesinde yer aldı.

BİZE ULAŞIN