Hacker turizm

Sahte kart bilgileriyle uçak bileti ve kıyafetler alan, tatile çıkıp sevgililerine çiçek gönderen 13 kişilik çete, 9 ayda yaklaşık 650 bin liralık zarara yol açtı. Yakalanan çete üyeleri tutuklandı

Bazı havayolu ve turizm şirketlerinin dolandırıldıkları şikâyeti üzerine teknik takip başlatan İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, yabancı hackerlardan satın aldıkları kredi kartı bilgileriyle kendilerine ya da çevrelerindeki kişilere uçak bileti alan bir çetenin varlığını tespit etti. İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Mardin ve Antalya'da 24 ayrı adrese düzenlenen eşzamanlı baskında çete liderleri Hüsni Coşar ve Osman Bozkurt'un da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Aramalarda iki ruhsatsız silah ele geçirildi.

1149 UÇAK BİLETİ ALDILAR
İzmir'de sorgulanan şebekenin sahte kredi kartı bilgileriyle 9 ay içinde 129 kişi adına çeşitli havayolu şirketlerinden toplam 1149 bilet aldığı belirlendi. Çete liderlerinin uçak biletlerini kendileri ve sevgilileri için de satın aldığı anlaşıldı. Çetenin sahte bilgilerle aldığı biletler nedeniyle 5 uçak firması yaklaşık 500 bin liralık zarara uğradı. Şebekenin sadece uçak bileti ile yetinmediği, internetten birçok otel rezervasyonu yaparak tatile gittiği, otelleri toplam 70 bin lira dolandırdığı tespit edildi. Sahte kredi kartı bilgilerini kullanan şebeke liderleri Coşar ve Bozkurt'un internetten sevgililerine 8 bin 500 liralık çiçek gönderdiği de görüldü. Kıyafet alışverişi de yapan çete, bir internet sitesinden 56 bin 500 liralık giysi aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkeme tarafından tutuklanan çete üyelerinin adlarına bilet düzenlediği 129 kişinin de polise ifade vereceği belirtildi.

BİZE ULAŞIN