Ata'ya insan seli

Atatürk'ün ebediyete intikalinin 74. yıldönümünde, onbinlerce kişi Anıtkabir'e akın etti. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı katıldı

Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yılında, Ankara'daki yağmura rağmen, yoğun katılımlı törenlerle anıldı. Atatürk için ilk tören Anıtkabir'de yapıldı. Resmi törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı katıldı. Heyet, Aslanlı Yol'dan mozoleye kadar şemsiyelerle yürümek zorunda kaldı. Cumhurbaşkanı Gül ve protokol şemsiyelerini kendileri taşıdı. Törene katılan siviller şemsiye açarken, askerlerin şemsiyelerini açmadan yürüdüğü görüldü. Başbakan Tayyip Erdoğan yurtdışı programının bir gün daha uzaması nedeniyle törene katılamadı. Sağanak yağmur altında gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu, saat 09.05'te saygı duruşunda bulundu. Törende TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, bakanlar, kuvvet komutanları siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı. Atatürk'ün hayatını kaybettiği 09.05'te Anıtkabir'de ve tüm Türkiye'de sirenler çaldı, bayraklar yarıya indirildi, hayat durdu.

'İDEALİNİZDEN GÜÇ ALIYORUZ'
Mozoleye çelenk koyulmasının ardından Misak- Milli Kulesine geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül "Türkiye, idealleriniz ve fikirlerinizden güç alarak yükselişini sürdürmektedir" dedi. Gül, "Nitelikleri, her alandaki performansı, gelişme potansiyeli ve sahip olduğu güç unsurlarıyla Türkiye, parlak bir geleceğe kararlı adımlarla yürümektedir. Milletimiz bu özgüvenle ileriye bakmakta, ortak hedeflerde kenetlenerek, modern, demokratik, müreffeh Türkiye'yi hep birlikte inşa etmektedir. Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşımak, aziz milletimizin daima en önemli ideali olacaktır. Ebediyete intikalinizin 74. yıl dönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun" diye yazdı. Resmi törenin bitmesiyle Anıtkabir'in kapıları bu kez vatandaşlara açıldı. Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen vatandaşlar, Tandoğan Meydanı'ndan Anıtkabir'e doğru bayraklarla yürüyüşe geçti. Yollar Türk bayrakları ile dolup taştı. Yoğun yağışa rağmen on binler Anıtkabir'e aktı.

ŞEHİT HABERİ GELDİ
İkinci anma töreni Milli Kütüphane'de yapıldı. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca düzenlenen Atatürk'ü Anma Töreni'ni Siirt'te düşen helikopterden gelen şehit haberleri nedeniyle kısa kesildi. Gül şehit haberini bizzat duyururken, törende Atatürk'ün sevdiği şarkılar bölümü kısa tutuldu.

BİZE ULAŞIN