Bu hafta hava nasıl olacak?

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batısı ile K.Maraş, Osmaniye, Hatay, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yerel olarak kuvvetli; Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Diyarbakır çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 4 derece artarken, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da 2 ila 4 derece azalacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı (Karayel), yurdun güneydoğu bölgelerinde ise güney ve güneydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette; Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu ile Orta Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ VE ÇOK KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batısı ile K.Maraş, Osmaniye, Hatay, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yerel olarak kuvvetli; Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Diyarbakır çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, taşkın, yıldırım, vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu ile Orta Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı (Deniz ulaşımda aksamalar, ağaç devrilmesi, çatı uçması vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin doğusunun aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin doğusunun aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerine kadar K.Maraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir ve Ankara dışında bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Yozgat, Kayseri ve Sivas çevrelerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Sivas çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, iç kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Gümüşhane ve Bayburt'un yüksek kesimlerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Orta Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU:
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, bölgenin kuzeydoğu kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin batısı ile Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli; Tunceli, Bingöl ve Elazığ çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olarak kuvvetli ve Diyarbakır çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN