Dayakçı kocalara karşı aikido

Adana'da sokaklarda kapkaç, evlerde ise hırsız ve koca mağduru olmak istemeyen kadınlar bir savunma sporu olan aikido öğreniyor.

Merkez Çukurova ilçe belediyesine bağlı olarak faaliyet gösteren Hayal Park'ta bulunan spor kompleksi farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bir grup kadın sokaklarda kapkaça, evlerinde hırsız ve dayakçı koca mağduru olmamak için aikido kursuna başladı. Biri kadın 2 öğreticinin verdiği aikido kursuna erkeklerle birlikte katılan kadınlar haftanın 3 günü kursa katılarak savunma taktikleri öğreniyor.

Aikido öğreticisi Yıldız Terzi Dinçer, kadınların son yıllarda aikido sporuna merakının arttığını belirterek, "Kadınlar kendilerini her türlü suçluya karşı savunmak için bu kursa geliyor. Zaten aikido kendini savunma sporudur. Kesinlikle bir saldırı sporu değildir. Dışarıdan bir şiddete maruz kaldığı zaman kadın kendisini çok küçük hareketlerle savunabilir. Bir hareketle erkeği alt edebilir. Bu sporun en büyük özelliği çok fazla bir şey yapmadan karşı taraftaki kişinin eklem yerlerine müdahale ederek alt edebilmendir. Kadınlar genelde sokakta kapkaça, evde hırsıza karşı kendini savunmak için bu kursu alıyor. Zaman zaman kendisine şiddet uygulayan eşine karsı kursa yazılanlar da oluyor" dedi.

Kursa katılan Leyla Yaramış ise Adana'da sokakların çok tekin olmadığını belirterek, "Her gün sokaklarda kapkaç oluyor. Bu bizim başımıza da gelebilir. Üstelik evlere de hırsız giriyor. Bunlar benim başıma geldiğinde kendimi savunmak için bu kursa katılıyorum. Böyle bir şey başıma gelirse suçlu benimle baş edemez. Öğrendiğim teknikleri uyguladığım anda suçlu anında yerde olur" diye konuştu.

Savunma sporunu genelde erkeklere karşı kullanmak için öğrendiğini eşine kullanmak için bir ortam oluşmadığını anlatan Yaramış, "Eşim bugüne kadar bana şiddet uygulamadı. Ancak bana karşı bir şey yapacak olursa tabi ki öğrendiğim taktikleri savunma sporunu ona da uygularım" dedi.

BİZE ULAŞIN