Son mesaj eski sevgiliye

Manken Aslı Baş'ın şüpheli ölümüne ilişkin bilirkişi raporuna SABAH ulaştı: Aslı, eski sevgilisi ile mesajlaştıktan 45 dakika sonra öldü. Cep telefonunun odasına saklanması ise delil karartma şüphesi yaratıyor

Bodrum'da bir tatil köyünde 21 Temmuz 2010'da kaldığı evin terasından düşerek hayatını kaybeden manken Aslı Baş'ın (32) bilirkişi raporu tamamlandı. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'na geçen ay sonunda sunulan raporun ayrıntılarına ve mankenin ölümünden önceki son görüntüsüne ise sadece SABAH ulaştı. Bodrum Başsavcılığı'nın yetkilendirdiği Ulusal Kriminal Büro adlı merkez 3 ay süren çalışmada Aslı Baş'ın sevgilisi olan Ahmet Bayer'in sahip olduğu tatil köyünün 4 kamerasını ve ilgili kişilerin cep telefonlarını inceledi. Adli biyolog ve adli tıp uzmanı 4 kişilik heyetin hazırladığı 150 sayfalık rapordaki kamera görüntülerinde, Aslı'nın ölümünden 48 dakika önce saat 01.48'de, biriyle mesajlaştığı görülüyor. Ve olayı aydınlatabilecek bu mesajların kime çekildiği titiz bir çalışmayla saptandı.

VÜCUTTA ALKOL YOK

Aslı Baş'ın o akşam çok içki içtiğini iddia eden görgü tanıkları, genç mankenin Ahmet Bayer ile tartışıp intihar ettiğini öne sürmüştü. Ancak otopside alkol saptanmadı.

ŞÜPHE 1

MESAJLAR SİLİNDİ TELEFON SAKLANDI
Bilirkişi heyetinin ulaştığı kayıtlara göre Aslı Baş, 3 ay önce ayrıldığı eski sevgilisi Emir Tarkan ile mesajlaştı. Arka arkaya birçok mesaj gönderen genç kadın, "Tarzını sevmiyorum", "Ağlıyorum", "Kötü niyetli bir insansın", "İki yüzlülük yapmışsın" dedi. Bu mesajlardan tam 45 dakika sonra da, saat 02.33'te hayatını kaybetti. Ölümün ardından bütün kayıtları silinen telefonunun, mankenin odasına konarak kapının kilitlendiği ortaya çıktı. 04.00'te tutulan ilk olay yeri tutanağında Baş'ın odasındaki eşyalar arasında cep telefonu yer almazken aynı telefon öğle tutulan ikinci tutanağa girdi. Raporda şöyle denildi: "Cep telefonunun neden yazılmadığı şüphe çekici. Olay yerinde bulunması gereken telefon, Aslı'nın odasında bulunmuştur. Aslı'nın elinde olan bu telefonun konuşma yapıldıktan sonra bırakılması çok ciddi bir şüpheyi ve bir suç delilinin varlığını düşündürür. Maksatlı delil karartmaya teşebbüs edildiği düşünülmektedir."

ŞÜPHE 2


BAYER'İN İFADESİ KUŞKULU
Olay sonrası ifadesinde Ahmet Bayer'in, "Aslı'nın telefonuna hiç bakmadım. Rengini ve markasını bilmiyorum, ölümünü ağabeyine haber verip vermediğimi hatırlamıyorum" şeklindeki anlatımları da kuşkulu bulunarak, "Aslı'nın telefonundan o gece 03.33'te Yeliz'in (abisinin eşi) arandığı tespit edildi" sözlerine yer verildi. Sonuç bölümünde ise işadamı için, "Kuvvetle muhtemel bu işte aktif suçlu olarak algılanmamakta, fakat çok çelişki yaratan koruyucu ve saklayıcı ifadeler veriyor" denildi.

ŞÜPHE 3


OĞUL BAYER OLAYI BİLİYOR
Halen Muğla Cezaevi'nde tutuklu bulunan işadamının oğlu Hakan Bayer'in hem olayın gerçekleştiği hem de ertesi günü kamera kuruluşunu aradığını ve 6 kez mesajlaştığını belirten rapor, "Hakan ile Murat U. merdivenlerden dört kez inip çıkarken görülüyorlar. Her ne olduysa Hakan'ın yukarı çıktığı zaman ile düşüş anı arasında olmuştur. Olay her ne ise görmüşlerdir" ifadesini kullandı. Rapor için bazı değerlendirmeler kısmında ise 8 Kasım günü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Volkan Bayer için "Olayın ve seyrinin dışında görülüyor" ifadesi dikkat çekiyor.

YARIN: Çalılıkların altın da şüphe çeken insan trafiği...

BİZE ULAŞIN