103 bin liralık asansör için 1 milyonluk fatura

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ndeki asansör, yüklenici firma ile üniversite arasındaki anlaşmazlık sebebiyle 10 katına mal olmak üzere

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ne yapılan iki asansör üniversitenin başına bela oldu. SABAH'ın edindiği bilgilere göre ilginç olay şöyle gelişti: İstanbul Üniversitesi 2001'de Kardiyoloji Enstitüsü'ne iki asansör yaptırmak üzere İnter Turizm Ltd isimli şirketle anlaşarak 103 bin 142 TL'ye şartname imzalandı. Üniversite ilk hak ediş olarak 2001'de 48 bin 144 lira ödedi. Firma ikinci hak ediş belgesine yönetmeliğe aykırı olarak 35 bin lira da deprem hak edişi ekledi ve yeniden 105 bin TL istedi. Bu ödemeye yasal olmadığı gerekçesiyle itiraz eden Kardiyoloji Enstitüsü'nün iki yöneticisi dönemin rektörü Kemal Alemdaroğlu tarafından görevden alındı ve firmaya ikinci hak ediş adı altında 19 Şubat 2002'de 56 bin 449 lira daha ödedi. Fakat Alemdaroğlu da deprem hak edişi olan 35 bin TL'lik hak edişi ödemeyi uygun bulmadı.

SAHTE FATURA MI HAZIRLANDI?

Firma sahibi Nasih Öğüt usulsüz olarak zayi iddiasıyla üçüncü bir fatura hazırladı. Müteahhit, ikinci ödemeyi almadığını iddia ediyordu. Oysaki faturanın Çapa Vergi Dairesi'nde kaydı vardı. Usulsüz olduğu belirtilen üçüncü fatura da üniversite tarafından döner sermaye kanalı ile alelacele ödendi. Görevden alınan iki profesör düzmece hak ediş ve sahte fatura hazırlandığını iddia etti. Son fatura karşılığı şirkete 104 bin 449 lira ödeme yapıldı. Böylece şirketin toplam aldığı ödeme 215 bin TL'ye çıktı. Bu arada firmanın üçüncü faturanın KDV'sini ödemediği ortaya çıktı. Çapa Vergi Dairesi'nde kaydı bulunamayan faturanın sahte olduğu anlaşıldı. Üniversite sonuç olarak 112 bin TL fazla ödeme yapmış oldu. Firma bu kez de üçüncü (mükerrer) faturanın ödemesini bir yıl kadar geç aldığı iddiasıyla temerrüt faizi almak için Ticaret Mahkemesi'ne dava açtı. Fakat üçüncü fatura karşılığı alınan ödemeler mahkemeden gizlendi. Bu garipliklere rağmen yerel mahkemeden lehte karar alan firma, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi'nden de onama kararı çıkması üzerine toplamda 1 milyon liraya yakın bir temerrüt faizi almayı hak etti. İstanbul Üniversitesi ve bazı müdahiller karar düzeltme talebinde bulundu. Karar düzeltme talebi reddedilirse üniversite 103 bin TL'ye ihale ettiği iki asansöre 1 milyon lirayı aşkın bir ödeme yapacak.

BİZE ULAŞIN