Genç kadının dramı

Adana'da babasını 3, annesini 15 yaşındayken kaybeden, 2 kez evlenip şiddet gören Fatma Altınöz, 17 yıldır sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor.

Ayşe ve Ali Rıza Altınöz'ün 3 çocuğundan biri olan Fatma Altınöz'ün (32) mutlu başlayan hayatı, çiftçilik yapan babasını 3 yaşında kaybetmesiyle değişmeye başladı. Altınöz ve kardeşlerine annesi manavlık yaparak bakmaya başladı. Ancak anne Ayşe Altınöz siroza yakalanıp hayatını kaybetti. 15 yaşındayken de annesini kaybeden Fatma Altınöz ve kardeşlerinin hayatı filmleri aratmayacak şekilde değişti. Fatma, ikizi Ayşe (32) ve Asiye (44) kardeşler, annelerini kaybettikten sonra birbirlerinden ayrıldı. Asiye, annesi hayattayken evlendi. Fatma Altınöz'ün ikizi Ayşe ise annesi öldükten kısa bir süre sonra evlenerek kendi yuvasını kurdu.

Fatma Altınöz de annesi öldükten sonra sokaklarda kalmaya başladı. 2 yıl sonra ise sokaklardan kurtulmak için tanıştığı M.A. ile evlendi. Ancak M.A. Altınöz'e şiddet uygulayıp zorla fuhuş yaptırmak isteyince Fatma Altınöz bu evliliğini sonlandırdı. Daha sonra Fatma Altınöz yıllarca sokaklarda yaşadı. Ablası ve ikiz kız kardeşleri de Fatma'yı evlerine almayınca 15 yıl sokaklarda yaşadıktan sonra ikinci kez evlenerek sokaklardan kurtulmayı denedi. A.Y. isimli kişiyle hayatını birleştiren Fatma Altınöz 1 yıl evli kaldı. Bu evlilikten Büşra isimini verdiği bir bebeği oldu. Altınöz'ün 16 yıl aradan sonra evi yuvası ve çocuğu olmuştu. Ancak kocası A.Y. de Fatma'ya şiddet uygulayıp para karşılığı fuhuş yaptırmak istedi. Ancak Fatma Altınöz bunu karşı çıktı. Bu yüzden eşinin şiddetine maruz kalan Fatma Altınöz, çocuğunu alıp evden ayrıldı. İkizinin yanına sığınan Fatma, eniştesi kendisini istemediği için kız kardeşinin de yanında kalamayarık 1 yıl aradan sonra yine sokaklara dönmek zorunda kaldı.

İkiz kız kardeşi de bebeğine bakmaya karar verdi. Annesi öldüğünden buyana bir türlü yüzü gülmeyen Fatma Altınöz, geceleri daha sıcak oluyor diye ekmek fırınlarının mazgalının üzerinde yattığını belirterek, "Annem öldüğünden buyana 17 yıldır sokaklarda yaşıyorum. İki kez sokaklardan kurtulmak için evlendim ama onlarda bana kötü davranıp, şiddet uygulayıp benden yapamayacağım şeyler istediler. Bana ikiz kardeşim bile bakmıyor. Adana'da ikiz kardeşim var. Biraz onlarda kaldım ama kocası beni istemiyor. Kız kardeşim de bir şey söyleyemediği için sokakta kalıyorum. Ama sağolsun bebeğime bakıyor. Sokakta kalmak çok zor oluyor. Geceleri çok üşüyorum. O sebeple ekmek fırınının havalandırmasında kalıyorum. Annem, babam hayatta olsaydı ben bu hale düşmezdim. Benim tek isteğim sıcak bir yuva" diye konuştu.
Fatma Altınöz, bebeğini bile görmeye gidemediğini ikiz kız kardeşinin yanına en son bebeğini görmeye gittiğinde tartıştıklarını ve kendisini alnından yaraladıklarını ileri sürdü.

BİZE ULAŞIN