Cilavuz'dan DuPont'un zirvesine

Kars Cilavuzlu Hayati Yarkadaş, üstün zekâsı sayesinde ilkokula 3'üncü sınıftan başladı. İTÜ'yü bitirerek DuPont'a adım atan Yarkadaş, müthiş yükselişiyle 42 yaşında şirketin 40'ın üzerinde Avrupa ülkesinden sorumlu genel müdür oldu

Avrupa başta tüm dünyada yaşanan global kriz, Türk yöneticilere rağbeti artırdı. Coca-Cola, PepsiCo, Microsoft, BP, Roche, Sealed Air, Pfizer, Sandoz, Bosch, Philips, Unilever, Henkel, Bacardi, Adidas ve DuPont'un da aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen 30 şirketi Türklere emanet. Bunlardan biri de Kars'ın Cilavuz (Susuz) ilçesinde doğan 42 yaşındaki Hayati Yarkadaş... Köy Enstitüsü mezunu öğretmen Selahaddin ile Aysel Yarkadaş'ın dünyaya gelen 4 çocuğunun en büyüğü olan Yarkadaş, üstün zekâsıyla dikkat çekince, ilkokula üçüncü sınıftan başladı.

7 YAŞINDA DÜNYA KLASİKLERİ...

7 yaşına kadar tüm dünya klasiklerini okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü'nü bitirdikten sonra üniversitenin Makine Mühendisliği bölümünde, master ve doktora yaptı. 1802'de DuPont adıyla ABD'de kurulan otomotiv, inşaat, güvenlik, enerji, savunma alanlarında faaliyet gösteren ve yılda 35 milyar dolar ciro yapan dev şirketin İstanbul'daki ofisinde 27 yaşındayken göreve başladı. Master bitirme tezi ile Ford Avrupa'nın ödülünü alan Yarkadaş, 6 yıl Cenevre'de kaldıktan sonra DuPont'un ABD'nin Başkenti Washington'un kuzeyindeki Wilmington'da bulunan şirket genel merkezindeki SentryGlass'a, küresel iş yöneticisi olarak atandı. O yıllarda tanıştığı Japon Kishiko ile evlendi. Bu evlilikten Lara (12) ile Selin (8) iki kız çocuğu dünyaya geldi. Eşi ve çocukları ile mutlu bir hayat süren ve evinde 5 dil konuşulan Yarkadaş, iş yaşamındaki başarılı yükselişini sürdürmeye devam etti. DuPont'ta Türkiye ve Ortadoğu'nun da aralarında bulunduğu 17 ülkeden sorumlu olarak göreve başladı. 3 yılda satışların 4'e katlanması DuPont yönetiminin dikkatini çekti. Yarkadaş, 2000'de şirkette DuPont'un merkezine küresel direktör olarak tüm Avrupa'dan sorumlu yönetici oldu. Ekim 2006'da terfi ederek 36 yaşında direktör olan Yarkadaş, şirket tarihinde ilklerden birisini gerçekleştirerek, dev kurumun en genç yöneticisi oldu.

LİDERLİK HAVUZUNA ALINDI

ABD'de kaldığı 6 yılda Business Global'den sorumlu ekibi kurduğunu belirten Yarkadaş, şunları söyledi: "DuPont'un merkezinde iş liderliği yaptım. Burada strateji yerleşmesi ve alt yapıyı oluşturdum. Ardından, DuPont-Teijin Films'in genel müdürlüğü görevine getirildim. 40'ın üzerinde Avrupa ülkesinden sorumlu genel müdür olarak görev yapıyorum. Yaptığımız iş yoğun araştırma ve geliştirmenin yapıldığı, yüksek bilim ve teknolojinin kullanıldığı bir alan. DuPont içerisinde yüksek potansiyeli olan genç liderlerin konumlandığı adına 'talent pool' (yetenek havuzu) içindeyim. Bu havuzda liderler bulunuyor ve şirketin büyük yatırımları için kararlar alınıyor. Aynı zamanda liderler şirket içinde sürekli farklı ve zor görevlere atanarak şirkete katkıları ve kendi gelişmeleri için rotasyona tabi tutuluyor. Şirket tarihinde bugüne kadar bu hızla yükselen başka kimse yok. Liderlik potansiyeli olan kurum içindeki yüzde 5'lik havuzda tutuluyorum. Kısa aralıklarla farklı görevlere ve ülkelere atıyorlar. Şirket benim, 'Çok güçlü bir lider olduğumu, stratejik düşündüğümü, hem kısa hem de uzun dönemde sonuç odaklı düşündüğümü' belirtiyor."

BİZE ULAŞIN