Kadın hastaya total yapay kalp

Türkiye'de erkek hastalara yapılan total yapay kalp nakli Ankara Üniversitesi'nde ilk kez bir kadına uygulandı. Amasyalı Hülya Usta mutluluğunu Türkiye'yle paylaştı

Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen ameliyatla Türkiye'de ilk kez kadın bir hastaya total yapay kalp takıldı. Türkiye'de ilk, Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 19. olan kadın hastaya elde taşınabilen total yapay kalp naklinin Ankara Üniversitesi'nde (A.Ü) yapıldığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, başarılı operasyondan mutluluk duyduğunu belirtti. AÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Uysalel de kliniğinin Türkiye'de pek çok ilke imza attığını belirterek, büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Rüçhan Akar da, Türkiye'de bu tür 9 ameliyat gerçekleştirildiğini ancak ilk kez bir kadın hastaya yapay total kalp nakledildiğini kaydetti. Naklin, kadınların göğüs bölgesinin erkeklerden daha dar olması nedeniyle yüzde 10 civarında kadın hastaya uygulanabildiğini belirten Akar, kalp nakillerinde donör sayısı yetersiz olduğu için ciddi sıkıntı yaşandığını, bu sistemlerin de nakillere "köprülemede" kullanıldığını vurguladı.

160 GRAM

Türkiye'de kalp donör sayısı bakımından en şanslı illerin batı bölgelerde yer aldığını bildiren Akar, özellikle İzmir ve Antalya'nın kalp nakil sayısında liste başında bulunduğunu söyledi. Total yapay kalp ameliyatında kalbin kulakçıkları haricinde tümünün çıkarıldığını anlatan Akar, ağırlığı 160 gram olan total yapay kalbin, normal bir insana 4-5 litrelik debi yeterken, 9.5 litreye kadar kalp debisi sağladığını bildirdi.Her hastaya total yapay kalp takılamadığına işaret eden Akar, bu ameliyatın sadece kalp nakil merkezlerinde yapılabildiğini anlattı. Total yapay kalp takılan hastanın yürüme, koşma gibi her tür faaliyeti gerçekleştirebileceğini belirten Akar, biri yedek olmak üzere iki tane 4 saatlik bataryası bulunan ve her yerde şarj edilebilen "freedom ünitesi"nin elde taşınabildiğini söyledi. Akar, elektriklerin kesilmesi ihtimaline karşı hastanın yaşam alanı düzenlenmeden taburcu edilmediğini de vurguladı. Akar, "Bu cihaz oldukça hacim kaplayan bir cihaz. Göğüs kafesine baskı yapmaması lazım. Hülya'nın göğüs çapı uygundu. Umuyoruz en yakın zamanda kalp nakliyle bir sona bağlayacağız" dedi. Prof. Dr. Akar, dünyada bin 100, bin 200 total yapay kalp kullanıcısı bulunduğunu, en çok ABD, Fransa, Almanya ve Kanada'da uygulandığını ve en uzun kullanım süresinin 4 yıl olduğunu kaydetti.

"KALBİM BU MU?"
Total yapay kalbinin seslerinin duyulduğu çantayı elinde taşıyan Hülya Usta, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 19 yıl önce doğum yaparken kalp hastası olduğunu öğrendiğini anlatan Usta, ilaç tedavisi ve kalp kapakçığı ameliyatına rağmen sağlığına kavuşamadığını söyledi. Bu süreçte yürüyemediğini ve nefesinin daraldığını belirten Usta, "Şu anda rahatım, nefesim daralmıyor" dedi. Sigara ve alkol kullanmadığını, köyde yaşadığını kaydeden 3 çocuk annesi Hülya Usta, gazetecilerin "en çok özlediği şeyi" sorması üzerine, "Bol bol su içeceğim. Bana su içirmediler ödem olduğu için. Şimdi de 'içebilirsin' diyorlar, ben içemiyorum" şeklinde konuştu. Kendisine takılan total yapay kalbin benzerinin gösterilmesi üzerine Usta, "Bu mu benim kalbim? Ben ilk defa görüyorum. Hocam neredesin? İlk defa gösteriyorlar. Çok güzel. Ben hiç böyle hayal etmedim kalbimi. Resimlerdeki gibi hayal ettim" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN