Ölmemek için binbir surat gibi yaşıyor

O, 15'inde baskı ve tehditle evlendirilmişti... Şiddet ve tacizlere dayanamayıp kaçınca, kocası öldürmek için peşine düştü. 15 yılda onlarca şehir değiştirdi, her gün ayrı kimliğe büründü. Şimdi tek isteği korkusuz bir hayata başlamak

Bu haber, şu anda Hande takma ismini kullanan 38 yaşındaki bir kadının 15 yıldır ölümden kaçışının hikâyesi... Hande'nin hayatı da 15 yaşına kadar her kız çocuğu gibi geçti. Ancak, bir gün mahallede ağabey dediği bir kişi ailesine Hande'yi kendilerine vermedikleri öldüreceğini söyleyince kâbus da başladı. Baskılara dayanamayan aile, öldürülmesinden korktukları kızlarını o adama verdi. Daha kendisi çocukken, dini nikâhla evlenen Hande, şu an 18 ve 20 yaşında olan çocuklarını dünyaya geldi. 18 yaşına geldiğinde de mecburen resmi nikâh kıyıldı.

BACAĞINDAN VURDULAR
Ölümden kaçışını ve yaşadıklarını SABAH'a anlatan Hande, evliliklerinin ilk günlerinden itibaren eşinden sürekli dayak yediğini söyleyerek, "Müzik dinlesem 'kimi düşünerek müzik dinliyorsun' diye, balkondan dışarı baksam 'kime bakıyorsun' diye dayak yiyordum. Böbreklerimdeki taş nedeniyle hastaneye gitmek istediğimde bile, 'orada kendini doktorlara mı taciz ettireceksin' diye dayak yedim. Ayrıca eşimin ağabeyi sürekli cinsel tacizde bulunuyordu. Bunu söylediğimde de bana inanmadı ve yine dövdü. Birkaç kez babamın evine döndüm ama her defasında silah zoruyla ve döverek geri götürdü. Gizlice boşanma davası açınca, eşimin yakınlarının silahlı saldırısına uğradım ve bacağımdan vuruldum. 1996'da ise eşimden resmi olarak boşanabildim. Ama duruşmadan çıktığımızda eşim beni adliye kapısından alarak yine zorla eve götürdü. Bir yıl daha baskı ve şiddetle onun yanında kaldım" dedi.

ÇOCUKLARINI GÖREMEDİ
1997'de her şeyi arkasında bırakarak kaçtığını ve bir kadın sığınma evine yerleştiğini anlatan Hande, "Ailem de evlerini değiştirerek kaçtı. Ancak eşim öldürmek için sürekli beni arıyordu. Yerimi tespit ettiğini öğrendikçe başka illerdeki sığınma evlerine gittim. Bugüne kadar ne bir ikâmetim oldu, ne de oy kullanabildim. Gerçek ismimi en yakın arkadaşlarıma bile söylemedim. Sürekli saçımın rengini değiştiriyorum ve güneş gözlüklerimi hiç çıkarmıyorum. Bazen kot pantolon tişörtle, bazen ise türbanla geziyorum. O günden beri şimdi 18 ve 20 yaşında olan çocuklarımı hiç görmedim" diye konuştu.

KİMLİĞİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN SAVCILIĞA BAŞVURDU
Yıllardır süren kaçışın ardından 4 ay önce devlet tarafından koruma altına alınan Hande, 3 ay önce de kimliğini değiştirmek için Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat ettiğini söyledi. Hande, "Tek isteğim bu talebimin kabul edilmesi. Hiçbir sağlık güvencem yok. Hastalandığımda tanıdık doktorların yardımıyla tedavi olabiliyorum. Kendi adıma ev bile kiralayamıyorum. Kadına yönelik şiddeti önlemek için çıkarılan yasalar umut verici ama eksiklikler var ve uygulamada da sorunlar yaşanıyor" dedi.


BİZE ULAŞIN