Alzheimer tedavisi için önemli gelişme

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Emre, alzheimer hastalığı için yeni bir yatkınlık geni saptadıklarını belirterek, ''Bu uluslararası bir başarı. Genin ilk farkedilişi Türkiye'de oldu'' dedi.

Prof. Dr. Murat Emre, İstanbul Tıp Fakültesi nörologlarının da içinde bulunduğu bir ekip tarafından alzheimer hastalığı için yeni bir yatkınlık geni keşfettiklerini söyledi. Emre, ekipte, Prof. Dr. Hakan Gürvit, Prof. Dr. Haşmet Hanağası, Dr. Başar Bilgiç ile Dr. Ebba Lohman'ın bulunduğunu belirterek, bu hastalığa yönelik çalışma yapan ekibin bir Türk ailesinde söz konusu gene rastladığını ifade etti. Prof. Dr. Emre, şöyle devam etti:

''Alzheimer hastalığı için yeni bir yatkınlık geni saptadık. Bu uluslararası bir başarı. Genin ilk fark edilişi Türkiye'de oldu. TREM2 denen ve hastalık ya da hasarlanmaya karşı vücudun bağışıklık sistemi cevabını düzenleyen bu gende ortaya çıkan bazı nadir değişiklikler (mutasyonlar) alzheimer hastalığı riskini en az 4 kat arttırıyor. Bu genetik değişiklik bugüne kadar bilinen en güçlü alzheimer yatkınlık geninden sonra ikinci en güçlü yatkınlık genini oluşturuyor. Nadir bir genetik mutasyon olmasına karşın vücudun bağışıklık sisteminin alzheimer hastalığının oluşmasındaki rolüne işaret ettiği için bu buluş önemli.''

Bu geni saptadıktan sonra Londra Üniversitesi'ne gönderdiklerini anlatan Emre, şu bilgiyi verdi:

''Ekibin saptadığı bu genetik değişiklik, bazı bunama hastalarında Londra Üniversitesi Nöroloji Enstitüsü'nden Dr. Rita Guerreiro ve Prof.Dr. John Hardy tarafından keşfedilmiş. Bir sonraki aşamada diğer araştırma bölümlerinin de katılmasıyla 25 binden fazla kişinin genlerinin incelenmesiyle bu genetik değişikliğin alzheimer hastalığı için yatkınlık oluşturduğu tespit edildi. Hastalığın oluşum sürecinin anlaşılması ve bu sürece yönelik yeni tedavilerin geliştirilmesi çabaları açısından buluş, uzmanlar tarafından önemli
sayılıyor.''

İLK KEZ BİR TÜRK AİLEDE ORTAYA ÇIKTI

Gen değişiminin ilk kez bir Türk ailede incelendiğini kaydeden Murat Emre, çalışmalarını bu çerçevede yoğunlaştırdıklarını anlattı. Prof. Dr. Emre, araştırmanın genişletildiğini ve dünyada yaklaşık bin merkezin bu araştırmaya katıldığını bildirdi.

Genin oldukça nadir rastlandığına işaret eden Emre, ''Alzheimer hastalığı için çok özel bir gen var. Bu genetik değişiklik bugüne kadar bilinen en güçlü alzheimer yatkınlık geninden sonra ikinci en güçlü yatkınlık genini oluşturuyor. Yani hastalık için bilinen genlere bir yenisini eklemiş olduk'' diye konuştu.

Emre, bu buluşla ilgili makalenin, dünyanın en önemli tıp dergilerinden New England Journal of Medicine'ın bugünkü sayısında yayınlanacağını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN