Bu gen alzheimer'ın kökünü kurutabilir

Prof. Dr. Murat Emre ve ekibi alzheimer'a yol açan yeni bir yatkınlık geni buldu. Bir Türk ailesinde rastlanan gen, uluslararası bir tıp başarısı olarak kabul gördü

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Emre, alzheimer hastalığı için yeni bir yatkınlık geni saptadıklarını belirterek, "Bu uluslararası bir başarı. Genin ilk fark edilişi Türkiye'de oldu" dedi. Ekipte, Prof. Dr. Hakan Gürvit, Prof. Dr. Haşmet Hanağası, Dr. Başar Bilgiç ile Dr. Ebba Lohman'ın bulunduğunu belirten Emre, bir Türk ailesinde söz konusu gene rastladıklarını ifade etti. Emre, şöyle devam etti: "TREM2 denen ve hastalık ya da hasarlanmaya karşı vücudun bağışıklık sistemi cevabını düzenleyen bu gende ortaya çıkan bazı nadir değişiklikler (mutasyonlar) alzheimer hastalığı riskini en az 4 kat arttırıyor. Bu genetik değişiklik bugüne kadar bilinen en güçlü alzheimer yatkınlık geninden sonra ikinci en güçlü yatkınlık genini oluşturuyor. Nadir bir genetik mutasyon olmasına karşın vücudun bağışıklık sisteminin alzheimer hastalığının oluşmasındaki rolüne işaret ettiği için önemli."

İŞBİRLİĞİ
Bu geni saptadıktan sonra Londra Üniversitesi'ne gönderdiklerini anlatan Emre, şu bilgiyi verdi: "Bu genetik değişiklik, bazı bunama hastalarında Londra Üniversitesi'nden Dr. Rita Guerreiro ve Prof. Dr. John Hardy tarafından keşfedilmiş. Bir sonraki aşamada, 25 bin kişinin genlerinin incelenmesiyle bu genetik değişikliğin alzheimer hastalığı için yatkınlık oluşturduğu tespit edildi." Dünyada yaklaşık bin merkezin bu araştırmaya katıldığını bildiren Emre, buluşun, en önemli tıp dergilerinden New England Journal of Medicine'da yayınlanacağını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN