Çamlıca Camisi'ne kadın eli değecek

Çamlıca Tepesi'ne yapılacak cami projesi yarışmayla belirlendi. İki kadın mimarın hazırladığı 6 minareli projenin uygulanmasına karar verildi

Çamlıca Tepesi'ne yapılması planlanan cami projesiyle ilgili yarışma süreci tamamlandı. İstanbul'un silüetine ve kent dokusuna uygun, Osmanlı Türk mimarisi üslubunu yansıtacak, gelenekten geleceğe uzanacak ve kentin sembollerinden biri olacak cami için "Çamlıca yeni silüetinin mimarını arıyor'' adıyla düzenlenen yarışmaya, 62 proje başvurusu yapıldı.

BİRİNCİ SEÇİLEMEDİ

Kasım ayındaki son değerlendirme toplantısının ardından yarışmanın kazananları belli oldu. Yarışmada birinciliğe layık görülen proje bulunmazken, Bahar Mızrak ile Hayriye Gül Totu'nun 6 minareli cami projesinin uygulanmasına karar verildi. Yarışmada, iki proje ikinciliğe layık görüldü. Proje sahipleri, toplam 225 bin lira parayla ödüllendirildi. Yarışmada ayrıca 25'er bin lira verilecek 5 mansiyon ödülünün sahipleri de belli oldu. Jüri tarafından belirlenen camilerden hangisinin yapılacağını ise İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği belirledi. 3 saat süren toplantı sonrasında SAS33 rumuzlu kadın mimarlar Bahar Mızrak ile Hayriye Gül Totu'nun 6 minareli cami projesinin uygulanmasına karar verdi.

YÜZDE 94'Ü YAŞAM ALANI
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, 15 bin metre karelik bir alan üzerine yapılacak caminin, bahçesiyle birlikte 30 bin kişiye hizmet vereceğini söyledi. Kara, "Buranın büyüklüğünü düşündüğünüzde cami işin yüzde 6'sı. Yüzde 94'ü bir çok yaşam alanlarının oluştuğu, insanların gelip oturduğu, piknik yapabildiği, İstanbul'u bütün güzellikleriyle görebildiği bir mekan olacak. Bu anlamda belki de Anadolu Yakası'nın en üst çekim noktası olacak" dedi. Ocak ayı başında ilk kepçeyi vurmayı planladıklarını belirten Kara, "İnşallah 7.-8. aylarda da temelleri atılmış olacak" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN