Kapıkule'de 12 kilometrelik kuyruk

Kapıkule Sınır Kapısı'nda yurt dışına çıkış için bekleyen yaklaşık 400 TIR, 12 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Kapıkule Sınır Kapısı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda devam eden inşaat nedeniyle 2 kantardan biri devre dışı kaldı, bu nedenle Bulgaristan Gümrüğü'ne çıkışlar yaklaşık yüzde 50 oranında yavaşladı. TIR şoförlerinin çıkış için Hamzabeyli veya İpsala gümrük kapılarını tercih etmeleri öneriliyor.

''KUYRUKTA CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK''

Kuyrukta bekleyen TIR sürücülerinden Yasin Canpolat, Gaziantep'ten Polonya'ya yük taşıdığını belirterek, sabah 09.00'dan beri beklediğini ifade etti. Kuyruk nedeniyle mağdur olduklarını ve istirahat edemediklerini belirten Canpolat, ''Sürekli ülkeler arası trafikte olduğumuz için 9 saat çalışıp 11 saat dinlenmemiz gerekiyor. Kuyruk nedeniyle dinlenemiyoruz. Yetkililerin bu duruma bir çözüm bulması gerekiyor'' diye konuştu.

İstanbul'dan Almanya'ya yük taşıyan Ünal Öztürk de dün 20.00'den beri kuyrukta olduğunu, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda yaklaşık 20 yıldır aynı sorunların devam ettiğini ileri sürdü. Hollanda'ya limon götürdüğünü anlatan Mehmet Kart da kuyruk nedeniyle günlerce bekleyen TIR şoförlerinin hırsızlık ve darp gibi olaylarla karşılaştığını söyledi.

Kuyrukta can güvenliklerinin olmadığını öne süren Kart, ''Yollarda çeşitli olaylarla karşılaşıyoruz. Bir de kuyrukta bekleyince duş, yemek ve dinlenme gibi kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz'' şeklinde konuştu. Kapıkule'deki 400 TIR sürücüsü, yurt dışına çıkış için sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

BİZE ULAŞIN