'Karakterimi çaldılar'

Sanal âlemdeki fantastik bir dövüş oyununda, şifresinin kırılarak karakterinin çalındığını iddia eden bir vatandaş ile çiftlik kurma oyununda aynı yöntemle koyun sürüsünün çalındığını öne süren bir başka vatandaş, polise başvurdu

Uşak'ta yaşanan fıkra gibi iki olay, internetteki oyun bağımlılığının ulaştığı noktayı gözler önüne serdi. Uşak Belediyesi'ne bağlı Atatürk Kültür Merkezi'nde kurs sorumlusu olarak çalışan 32 yaşındaki Coşkun Durak, geçen hafta "Karakterim çalındı şikâyetçiyim" diyerek polise başvurdu.

SÜRÜ HIRSIZI YAKALANDI

Büyük bir şaşkınlık yaşayan polislerin, Durak'ın durumu anlatmasının ardından şaşkınlıkları daha da arttı. Çünkü Durak'ın, internette oynadığı bir dövüş oyununda yarattığı karakteri çalınmıştı. Başvuruyu bilişim suçu kapsamında değerlendiren polis, olayla ilgili soruşturma başlattı. Başka bir olayda ise yine polise başvuran bir vatandaş, şifresini ele geçiren bir kişinin, "çiftlik" oyunundaki koyun sürüsünün çaldığını iddia ederek şikâyetçi oldu. Bu başvuru da bilişim suçu kapsamında değerlendirildi ve "Sanal sürü hırsızı" yakalandı.

'BU TAM BİR HIRSIZLIK'
SABAH'a konuşan Coşkun Durak, şunları söyledi: "Yaklaşık iki yıldır internet üzerinden oyun oynuyorum. 7 Kasım Çarşamba günü oyuna girince şifremin kırılıp oyundaki karakterimin çalındığını öğrendim. Hemen Uşak Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne başvurdum. Oyundaki karakterimle birlikte 9 rüzgâr takımı, 6 ruhsuz bıçak, 9 cennet gözü bileziği, 8 cennet gözü kolyesi, 9 abanoz küpe, 7 örümcek kapüşonu, 9 ateş kuşu çizmesi, 6 havalı çelik yay, 9 şeytan kanadı özelliklerim çalındı. Bence bu tam bir hırsızlık. Sonuçta ne kadar oyun olursa olsun işin içinde önemli bir emek var. Bu emeği kimsenin çalıp kendi kullanması gibi hakkı bulunamaz."

İKİ OLAY ÖRNEK VERİLDİ
Toplum Destekli Polislik Kent Güvenliği Danışma Kurulu Toplantısı'na bilişim suçlarıyla mücadele konusundaki çalışmaları anlatırken bu iki olayı örnek veren Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, "Biz nasıl suç ve suçluyla mücadelede teknolojinin nimetlerinden faydalanıyorsak suçlularda aynı şekilde teknolojiyi yakından takip ediyor" ifadesini kullandı.

KARAKTERLER 2 İLE 5 BİN LİRA ARASINDA SATILIYOR
Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon kişinin oynadığı iddia edilen fantastik dövüş oyununda, karakterini üst seviyelere taşıyan bazı oyuncular, bunları 2 ile 5 bin lira arasında değişen fiyatlarla, oyunun başka bağımlılarına satabiliyor. Bu nedenle sık sık şifre kırıp karakter çalma vakaları yaşanıyor.

Serkan KARAYOL /
SABAH

BİZE ULAŞIN