Hayali ihracat, fidyeci polise takıldı

Biri polis memuru 4 kişi tarafından fidye için kaçırılan işadamı, "Altın dolu bavullarımı aldılar" diye şikâyetçi oldu. Zanlılar yakalandı, mühürleri henüz sökülmemiş bavullardaki değersiz metaller 'hayali' vurgunu ortaya çıkardı

İstanbul'da biri polis memuru 4 kişi, Alper Ö. isimli işadamını içinde 35 kilogram altın bulunduğu öne sürülen iki bavulu ile birlikte kaçırdı. İşadamının akrabalarını arayan ve "Kaçakçılık yaptığını tespit ettik. 200 bin euro öderseniz serbest bırakırız" diyerek rüşvet isteyen zanlılar, yakalanıp tutuklandı. Bavullardan altın yerine değersiz demir zincirler çıktı. Böylece "hayali ihracat vurgunu" ile devletin 1 milyon lira zarara uğratılması engellendi. Alper Ö. hakkında soruşturma başlatıldı.

FİDYE GELMEDİ
İşadamı Alper Ö., 14 Kasım'da Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek üzere, sabah 06.45'te Başakşehir'deki evinden çıktı. Bu sırada ellerinde telsiz olan 3 kişi arabasının yanına geldi. İçlerinden biri, polis kimliğini gösterdi. Ardından, altın kaçakçılığı yaptığına dair istihbarat aldıklarını söyleyerek Alper Ö. ve şoförünü araçlarına bindirdiler. 200 metre ileride şoför araçtan indirildi. İşadamının telefonundan akraba ve arkadaşlarını arayan bir şüpheli, hakkında kaçakçılıktan işlem yapmama vaadi ile 200 bin euro rüşvet istedi. Fakat aradıkları kişilerden hiçbiri fidye ödemeye yanaşmadı. Üç zanlı, araçla 8 saat tur attıktan sonra, 14.00'te işadamını Göztepe'ye bıraktı. İçinde "Yetkili Ayar Firması" tarafından mühürlenmiş 35 kilogram altın bulunan iki bavulunun alındığını belirten Alper Ö. ise şikâyetçi oldu. Alper Ö., kendisini kaçıran kişilerden birinin Emniyet'te görevli 30 yaşındaki polis memuru A.G. olduğunu teşhis etti. Gözaltına alınan 6 yıllık polis memuru A.G., emniyette de Alper Ö. tarafından teşhis edildi. A.G.'nin, olayda yanında olduklarını ileri sürdüğü S.S.K. ve C.A. ile olayı organize ettiği öne sürülen 47 yaşındaki Ö.Ü., yakalandı.

FOYASI ORTAYA ÇIKTI
"Altın Ayar Firması" tarafından mühürlenen iki bavul, şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bulundu. Ancak iki bavulda, altın yerine değersiz demir zincirler ve metal parçalar vardı. "Altınları alıp, içine değersiz metaller koymuşlar" demeyi düşünen işadamı Alper Ö.'nün, şüphelilerin mührü henüz sökmemesi nedeniyle foyası ortaya çıktı. Böylece büyük bir "hayali ihracat vurgunu" ile devletin 1 milyon lira zarara uğratılması önlendi. Asayiş'teki işlemleri tamamlanan fidyeciler, Küçükçekmece Adliyesi'ne sevk edildikten sonra tutuklandı. Polis memuru A.G. Paşakapısı Kapalı Cezaevi'ne, diğerleri de Metris Cezaevi'ne gönderildi. Mağdurken şüpheli durumuna düşen Alper Ö. hakkında da hayali ihracat suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

BİZE ULAŞIN