Çocuklardan sanata davet var: Benimle oynar mısın?

Çanakkale'de ilk kez Uluslararası Çocuk Bienali düzenleniyor. Bienalde, 17 ülkeden gelen 5-15 yaş arasındaki 5 bin çocuğun eseri sergileniyor

Çanakkale sokaklarında plastik şişelerden yapılma kocaman bir top dolaşıyor. Farklı yaşlardan 20 kadar çocuk sürükledikleri bu topu merakla kapı önüne çıkan esnafa götürüp, "Bizimle oynar mısınız? Bienalimiz var gelir misiniz" diye onları davet ediyorlar. Önce şaşkın bakan esnaf, mahallenin çocuklarının bu talebini kırmıyor; kimi çocuklarla beraber topa vuruyor, kimi çocukların peşi sıra bienalin düzenlendiği alana gidiyor. Önceki gün Çanakkale'de ilk kez açılan Arkadaşım Bienal- Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali'nin açılışından bir manzara bu. Bienal, Çanakkaleli çocukların iki yıl önce yetişkinlerin düzenlediği Çanakkale Bienali'ni görüp "Biz de bir bienal isteriz" demesiyle kurulmuş. Çanakkale'de çocuklara yönelik kültür ve sanat faaliyetleri yürüten Mavitay Çocukların Kültür Evi ve Çanakkale Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen, sanat yönetmenliğini Seyhan Boztepe'nin üstlendiği bienale yaklaşık 60 gönüllü destek veriyor. Türkiye'nin dört bir yanındaki farklı okullardan ve ABD, Filistin, Portekiz gibi 17 farklı ülkeden eser gönderen çocukların sayısı yaklaşık 5 bini buluyor. Yaşları beş ile 15 arasında değişen çocuklara hiçbir konu ya da malzeme kısıtlaması getirilmemiş. Bienalin teması olan "Benimle Oynar Mısın?" kapsamında yapılan eserler bu yüzden bir hayli çeşitli.

KURATÖR: TARİF ETMEDİK

Bienalin küratörlüğünü üstlenen ressam Mustafa Horasan "Olabildiğince çeşitli ve farklı eserleri sergilemek için seçtik. Çocuklarla bu bienali hazırlarken, 'Sanat budur' demedik. Tarif etmek iktidar kurmak, sınırlar koymak anlamına geliyor. Biz çocukların ufkunu açmayı hedefliyoruz. Onlarla birlikte elbette bizler de öğrendik. Belki bana ileride ilham olacak şeyleri ben burada gördüm. Benim de sekiz yaşında bir kızım var. Biliyorum ki çocuklarla sanat yaparken müdahil olmak hayli güç" diyor. Biz de bu sözler eşliğ i n - de büyük bir sevinçle anne babalarına bienali gezdiren ve öğrendiklerini anlatan çocukları izliyoruz. Çanakkale'ye büyük bir coşku yayan ve yoğun bir kalabalığın gezdiği bienal, Çanakkale Eski Otogar Binası, Çanakkale Eski Otogar Deposu, Korfmann Kütüphanesi, Çanakkale Yazar ve Sanatçı Evi'nde 16 Aralık'a dek sürecek. Yolu Çanakkale'den geçen her yaştan izleyiciye duyurulur.

BİENALİN ADINI 11 YAŞINDAKİ AKYA KOYDU
Bienalda çocukların hiçbirini sadece velilerinin yazdırmasına izin verilmemiş, çocukların hepsi bizzat ya da velileriyle beraber başvuru yapmış. Bu yüzden Çanakkale'de bu bienali en çok işte bu çocuklar sahipleniyor. Bienalin ismi "Arkadaşım Bienal" de 11 yaşındaki Akya Karahan tarafından konmuş: "Madem Çanakkale'de büyüklerin bienali var bizim de olsun dedik. Mavitay Kültür Merkezi'nde yaptığımız atölyede herkes çocuk bienalini rakip gibi düşünüyordu, ben arkadaş olsun dedim. Adı da Arkadaşım Bienal olarak kaldı. Umarım her şehirde yapılır bu bienal" dedi.

BİZE ULAŞIN