Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere göre; Kıyı Ege, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Çanakkale, Kırklareli, Denizli, Burdur, Antalya ile İstanbul'un kuzeybatısının kıyı ilçelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güney Ege kıyıları ile Antalyanın Batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç Anadolu başta olmak üzere Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, Göller Yöresi, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Hatay çevrelerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığımda önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege kıyılarında yer yer doğu ve güneydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara'nın batısında kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

SİS UYARISI: İç Anadolu başta olmak üzere Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, Göller Yöresi, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Hatay çevrelerinde yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Güney Ege kıyıları ile Antalya'nın batı ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel,su baskını, taşkın,heyelan v.b.) ilgili ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

GECE EN DÜŞÜK SICAKLIK KARS VE ARDAHAN'DA ÖLÇÜLDÜ

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 7 dereceyle Kars ve Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkili oluyor. Gece en düşük hava sıcaklıkları Kars ve Ardahan'da eksi 7, Erzurum'da eksi 6, Ağrı ve Erzincan'da eksi 3, Iğdır'da 3 derece olarak ölçüldü. Günün beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının da Ardahan'da 6, Erzurum, Iğdır ve Ağrı'da 9 derece olması tahmin ediliyor.

Soğuk hava nedeniyle kent merkezinde su birikintilerinin donduğu, meralarda kırağı oluştuğu görüldü. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 2 bin 200 rakımlı Hançerli mevkisinde besicilik yapan vatandaşlar, ot fiyatları yüksek olduğu için kırağı tutan meralarda hayvanlarını otlatmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Meteoroloji yetkilileri, Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk havanın etkisini sürdüreceğini bildirdi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Çanakkale ve Kırklareli ile İstanbul'un kuzeybatısının kıyı ilçelerinin hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneydoğusunda yer yer sis hadisesi bekleniyor.

EGE: Parçalı ve yer yer çok bulutlu kıyıları ile Denizli çevrelerinin yer yer sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Güney Ege'nin kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde sis bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, zamanla Antalya ve Burdur çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Öğle saatlerinden itibaren Antalya'nın batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Göller Yöresi ile Hatay çevrelerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güneydoğusunun yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzeyinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, zamanla doğusu çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Batman ve Siirt çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin batısında yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN