Bayrağa öyle bir şey taktılar ki

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, UEDAŞ Ayvalık İşletme Şefliği'nin kapısına tatil günlerinde nazarlıklı Türk Bayrağı çekilmesi vatandaşlar arasında ilginç polemiklere neden oldu.

UEDAŞ Edremit İşletme Müdürlüğüne bağı Ayvalık İşletme Şefliğinin kapısına geçtiğimiz hafta sonunda çekilen nazar boncuklu Türk Bayrağı görenlerin kafalarını karıştırdı. UEDAŞ flaması ile Türk Bayrağını Cumartesi-Pazar tatilinde kapalı olan binanın kapısına çekilmesi vatandaşları ikiye böldü. Bir gurup vatandaş, art niyet olmaksızın son günlerde güneydoğudan gelen şehit haberlerinin ardından Türk Bayrağına nazar boncuğu asılmasında herhangi bir kötü niyet bulunmadığı ve hatta Türk Milleti'ne nazar değmemesi açısından da faydalı olabileceğini düşünürken, bir gurup vatandaş ise; UEDAŞ Ayvalık İşletme Şefliği yetkililerinin yaptığı hareketi işgüzarlık olarak niteleyip, bayrağa nazar boncuğu asılmasının; Türk Bayrağı Tüzüğü ve Türk Bayrağı Kanuna aykırı olduğunu iddia etti.

Türk Bayrağı tüzüğünde; bina yüzüyle direk arasında en çok 45 derecelik açı yapacak şekilde eğik olarak konulacak direğe, bu da mümkün değilse, binanın giriş önünde veya tören alanında 6'ncı maddenin üçüncü fıkrasına uygun olarak yapılmış direğe bayrağın asılması emredilirken, Ayvalık UEDAŞ İşletme Şefliği'nin bu konuda eksikliği dikkatlerden kaçmadı.

KANUNDA NAZAR BONCUĞU İLE İLGİLİ BOŞLUK VAR
Türk Bayrağı tüzüğünün 26. maddesi, 'Bayrak, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk olarak veya taşıdığı manevi değeri zedeleyecek biçimde kullanılamaz; 21 inci madde hükümleri dışında, ne maksatla olursa olsun, örtü olarak serilemez; oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz; elbise ve üniforma olarak giyilemez. Bu yerlere, masalara, kürsülere vb. eşya üzerine Bayrağın şekli yapılamaz. Hiç bir siyasi parti, kuruluş, dernek, vakıf tarafından amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön ve arka yüzünde, Bayrak, esas ve fon olarak kullanılamaz. Bayrağa sözle, yazıyla veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli itina gösterilmeden kullanılamaz' hükmünü taşırken, geçtiğimiz hafta sonu Ayvalık İşletme Şefliği binasının kapısına nazar boncuklu Türk Bayrağı çeken UEDAŞ yetkililerinden ise şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

BİZE ULAŞIN