Cinayet anı kamerada

Geçen yıl öldürülen 3 Çeçen komutanla ilgili soruşturmada gözaltındaki şüphelilerden birinin, cinayet anına ait kamera görüntülerine takıldığı belirtildi

İstanbul'da geçen yıl üç Çeçen komutanın öldürülmesiyle ilgili soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Ali Osaev'in öldürülmesi olayına adı karışan Rus asıllı Zona kod adlı Ruslan Papaskiri'nin diğer Çeçen cinayetlerine de karıştığı tespit edildi. Zona'nın Zeytinburnu'nda öldürülen Ali Osaev'in cinayet anına ilişkin kamera görüntülerinde göründüğü belirlendi. Zona ile birlikte gözaltına alınan diğer şüpheliler peruk takmış olmalarına rağmen teşhis edildi.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Bir ay önce geçtiği Suriye'den Türkiye'ye giriş yaparken yakalanan Zona'nın Türkiye'deki ilişkilerini de mercek altına alan savcılık, İstanbul'da kendisini karşılayan Ali V. ve M. D. isimli kişileri de soruşturmaya dahil etti. Zona'nın Ali V.'nin evinde kaldığı belirlendi. Ali V.'nin evinde 3 adet Sig Sauer marka silah, üzerinde de 8 bin Euro ve 9 bin 50 TL bulundu. Gözaltına alınan şüphelilere Başakşehir, Ümraniye ve Zeytinburnu'nda işlenen Çeçen cinayetleri ve Çeçenistan eski Müftüsü Şemseddin Batukaev'e suikast girişimi de soruldu. Cinayetleri, Zona liderliğindeki bir örgütün işlediği üzerinde duruluyor. Şüphelilerin emniyette suçlamaları reddettiği, Zona'nın susma hakkını kullandığı kaydedildi. Adliye sevk edilen şüphelilerden Zona kod adlı Papaskiri tutuklandı, bir kişi serbest bıkarıldı.

BİZE ULAŞIN