'Nefesini tutunca öldü' iddiası

"Tomografi çekiminde nefesini iki dakika tut" denilen hastanın nefessiz kalarak öldüğü öne sürüldü. Hastanın eşi "Zaten solunum güçlüğü çekiyordu. Uyardım dinlemediler" diyerek suç duyurusunda bulundu

İzmir'de akciğerine yayılan kanser nedeniyle solunum güçlüğü çeken Kemal Yazıcı'nın kontrol için gittiği Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ihmal sonucu öldüğü öne sürüldü. Tomografi çekimi sırasında eşine 2 dakika nefesini tutmasının söylendiğini ve eşinin nefessiz kalarak öldüğünü öne süren Fatma Yazıcı, hastane ve görevliler hakkında savcılığa şikâyette bulundu.

İKİ YIL ÖNCE KANSER OLMUŞTU
Torbalı ilçesinde yaşayan işçi emeklisi 65 yaşındaki Kemal Yazıcı, 2 yıl önce böbrek üstü bezi kanserine yakalandı. Yazıcı 10 gün önce ise hastalığın akciğerlerine yayıldığını öğrendi. Geçtiğimiz pazar günü fenalaşan ve solunum güçlüğü çeken Yazıcı, yakınları tarafından Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Solunum cihazına bağlanan Yazıcı, pazartesi günü eşi Fatma Yazıcı ile birlikte kontrol için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gitti. Doktorlar, Yazıcı'nın genel vücut durumunun belirlenmesi için "tüm vücut tomografisi" çekilmesini istedi.

'ZATEN EŞİNİZ ÖLECEKMİŞ'
İddiaya göre eşi Fatma Yazıcı'nın (55) itirazlarına rağmen nefes darlığı olan Kemal Yazıcı tomografi cihazına alındı. Görevlilerin eşinden 2 dakika nefesini tutmasını istediklerini, kendisinin ise buna itiraz ettiğini söyleyen Fatma Yazıcı, "Üç ay önce eşimin vücut tomografisi çekildi. 'Lütfen onu bu cihaza sokup nefesini tutmasını söylemeyin. Eşim zaten solunum güçlüğü çekiyor' dedim. Ancak görevli uyarılarıma aldırış etmeden eşimi cihaza soktu. Cihazdan çıkarıldığında eşim nefes almıyordu. Kızım ve yeğenim de bunu fark ettiler. Görevliler kocamı apar topar acile götürdü. Bir saat sonra da bana öldüğünü söylediler" şeklinde konuştu. Olaydan sonra görevlilerin kendisine "Zaten eşiniz ölecekmiş" dediğini öne süren Fatma Yazıcı, olayda ihmal olduğunu belirterek, "Bu, resmen göz göre göre ölüme yollamaktır. Nefes darlığı çeken bir hasta uyarılara rağmen neden bu cihaza sokularak, nefesini tutması istendi? Sağlıklı insan bile bu kadar süre nefesini tutmakta zorlanır. Ayağımda ayakkabım kalmasa bile hukuk mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim" dedi. Fatma Yazıcı savcılığa suç duyurusunda bulunurken, doktorlar ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapamayacaklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN