Alkollü sürücüye hapis cezası geliyor

Trafik Kanunu'ndaki değişiklikle 1.00 promil alkollü şoföre 2 yıl hapis cezası verilecek. Mevcut durumda, alkollü sürücüye para cezası kesiliyor, ehliyetine el konuluyor

Kameralara yansıyan aşırı alkollü sarhoş sürücü görüntüleri tarihe karışacak. Zil zurna sarhoş olarak, direksiyon başına geçen sürücülere 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Karayolları Trafik Kanunu'nu tasarısında yapılan değişiklikle 1.00 promil alkolle direksiyon başına geçen şoföre 2 yıl hapis cezası verilecek. Mevcut düzenlemede, alkollü sürücülere para cezası kesiliyor, ehliyetine el konuluyor.

108 BİN SÜRÜCÜYE CEZA

2011'de 108 bin 235 sürücüye alkollü araç kullandığı gerekçesiyle cezai işlem uygulandı. Şoförlerin ehliyetine 6 el konuldu ve 650 TL idari para cezası uygulandı. Ancak İçişleri Bakanlığı yaşanan trafik kazalarında alkollü araç kullanımının giderek arttığını belirleyince çalışma başlattı. Genel Müdürlük Türk Ceza Kanunu'nun 179 maddesinin C fıkrası uyarlanarak, Karayolları Trafik Kanunu'na bir madde ekleyecek. Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi iki yıla kadir hapis cezasıyla ile cezalandırılacak.

TİCARİYE ESNEKLİK

Kanun tasarısında, trafik denetim ya da kontrolleri ile meydana gelen kazalarda 1.00 promil ve üzerinde alkol aldığı saptanan sürücüler hakkında sadece idari işlem yapılmayacak. İlk seferinde 6 ay ehliyetine el konup 650 TL para cezası uygulanan sürücüler hakkında adli soruşturma da açılacak. Tasarıda kamyon, otobüs, tır, minibüs, taksi gibi ticari araç sürücülerine uygulanan 0 alkollü olma şartı biraz esnek hale getirildi. Ticari araç sürücüleri 0.10 promilin üzerinden alkollü çıkarsa haklarında idari ceza uygulanacak. 0.50 promil olan alkol değerinde bir değişiklik yapılmadı.

BİZE ULAŞIN