'Sakallı Edi'nin ortağına gözaltı

'Sakallı Edi' lakaplı tefeci Elfase, çetesi 2008'de çökertilince İsrail'e kaçtı. Elfase'nin şifreli talimatlarıyla kirli işlerini yürüten ortağı Halil Durmuş ve 17 çete üyesi gözaltına alındı

Tefeci Nesim Malki'nin veliahtı olarak bilinen "Sakallı Edi" lakaplı Gidia Elfase'nin ortağı Halil Durmuş'un da aralarında bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bayrampaşa'da tefecilik yapıldığı ihbarı üzerine yaklaşık 1 yıl önce teknik ve fiziki takip başlattı. Tefeci çetenin, 2007'de çökertilen Sakallı Edi liderliğindeki çetenin devamı olduğu ve aynı yıl gözaltına alınacağını haber alıp İsrail'e kaçan Sakallı Edi'yle şifreli yazışmalarda bulunduğu tespit edildi. Organize polisi bünyesinde kurulan özel ekip, çeteyi şifreli yöntemle yönlendirdiği öne sürülen Sakallı Edi'nin İsrail'den kriptolu olarak gönderdiği mesajları çözmek için çalışmalara başladı. Yılda 2 milyar liralık bir kirli para havuzunu yönettiği ortaya çıkan Sakallı Edi'ye Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu 2007'de 400 milyon dolarlık (720 milyon lira) vergi cezası kesmişti. O dönemde çökertilen 'tefecilik' çetesinin 2008'den itibaren yeniden organize olduğu ortaya çıktı.

YARGI AĞI PROJESİNE SIZDILAR
İddialara göre; liderliğini Durmuş'un yaptığı çete, Has Ticaret adı altında faaliyet gösteren işyerinde konuşlandı. Tefecilik ve çek senet kırmak için adam kaldırma, tehdit, şiddet gibi yöntemler kullandı. Adliyelerde de etkin olmaya çalışan çete, hakim ve savcılarla ilişki kurdu. Mahkeme kalemlerindeki adamları sayesinde çek ve senet takibi yaptı. Çete, adliyede çalışan Alime H.'yi kullanarak takibe düşen çeklerle ilgili davaların tutulduğu Ulusal Yargı Ağı Projesi'ne (UYAP) sızdı. Adliyelerdeki elemanlar vasıtasıyla adli sicil kaydı alıp, ihale ve iş takibi yaptı. UYAP'tan buldukları, alacağını tahsil edemeyen iş adamlarına giderek yüksek komisyonlarla bu alacağı tahsil etmeyi teklif etti. Çetenin 3 hâkim, 2 emekli savcı ve 1 görevdeki savcıyı yemek, takım elbise, uçak bileti, parfüm ve çanta gibi hediyeler karşılığında bilgi aktarmaya ikna etti. İlk belirlemeler kapsamında çete 14 ayrı soruşturma dosyasını kendi menfaatleri doğrultusunda şekillendirdi. Elemanlarının yakalama ve tutuklama kararlarını önceden haber alan çete, polis operasyonlardan bu yolla kurtuldu.

3 HAKİM VE BİR SAVCI ŞÜPHELİ
Operasyonda çeteye bilgi sağladığı iddia edilen 2'si emekli 1'i görevdeki 3 savcı ile birlikte Bakırköy Adliyesi'nde görevli 3 hakim hakkında hazırlanan dosya HSYK'ya gönderildi. Ayrıca 2 avukat ve 3 adliye çalışanı da ifade vermek için emniyete çağrılacak.

BİZE ULAŞIN