Evli kadınla yasak aşka töre infazı

İstanbul'da, 22 yaşındaki evli Ayşe Atalay'la ilişki yaşayan Özcan Usta'yı, mesaj tuzağıyla pusu kurarak öldüren kadının yakınları hakkında ağırlaştırılmış müebbet istendi

İstanbul'da, evli bir kadınla ilişki yaşayan Özcan Usta (22), sevgilisi Ayşe Atalay'ın (22) ailesi tarafından, kızlarının telefonundan gönderilmiş bir mesajla çağrıldığı buluşma yerinde 23 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Şüpheliler hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

KASTAMONU'YA KAÇTILAR

Töre cinayetiyle sonuçlanan olaylar zinciri Arif Atalay'ın resmi nikâhlı eşi Ayşe Atalay'ın 8 ay kadar önce telefonla tanıştığı Özcan Usta ile ilişki yaşaması üzerine başladı. Ayşe Atalay, şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşi Arif Atalay'ın ilişkisini öğrenmesi üzerine 26 Nisan'da Özcan Usta ile birlikte Kastamonu'ya kaçtı. Yasak aşk yaşayan kaçak çift, Özcan Usta'nın babasının da yardımıyla bulundu. Ayşe Atalay ailesine teslim edildi. Ancak Ayşe Atalay ailesinin evine döndükten sonra da Özcan Usta ile telefonla görüşmeyi sürdürdü. Ailenin, yasak aşk yaşayan ikilinin görüşmelerinin devam ettiğini öğrenmesi üzerine Ayşe Atalay'ın babası Gazi Zengin ve amcası İlhami Zengin ile oğlu Yücel Zengin, Özcan Usta'nın öldürülmesine karar verdi ve bunun için acımasızca bir plan yaptı. Ayşe Atalay'ın telefonundan Özcan Usta'ya, baba Gazi Zengin'e ait evin yakınlarında buluşmak üzere bir telefon mesajı gönderildi. Mesajın sevgilisinden geldiğini düşünen Usta da buluşma yerine gittiğinde İlhami Zengin ve Saycan Zengin ile Atalay'ın küçük yaştaki kardeşi İbrahim Zengin tarafından öldürüldü.

23 BIÇAK DARBESİ...
İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nca yapılan otopsi sonucunda maktulün 23 bıçak darbesi aldığı, bu darbelerden dördünün öldürücü olduğu anlaşıldı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede azmettirici Gazi Zengin eylemin 'asli faili' olarak gösterilirken, Ayşe Atalay'ın kardeşi İlhami Zengin, amcaoğulları Yücel ve Saycan Zengin de diğer şüpheliler olarak belirtildi. Sanıklar hakkında "canavarca hisle veya eziyet çektirerek insan öldürme, birden fazla kişi ile işlenen tehdit, suç delillerini yok etme" suçlarından dava açıldı ve ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Dava, ağır ceza mahkemesinde görülecek.

'O KADIN OĞLUMU YAKTI'
SABAH'a konuşan Özcan Usta'nın babası Mehmet Usta, oğlunun ilişkisine her zaman karşı olduğunu, bu durumu kıza ve ailesine de söylediğini ancak kızın, oğlunun peşini bir türlü bırakmadığı için bu olayların yaşandığını söyledi. Kaçırma olayının yalan olduğunu iddia eden Usta, şöyle konuştu: "Otobüsle zorla kız mı kaçırılır? Kaçtıktan sonra orada olduklarını öğrenince kızın ailesine haber verdim. Yerlerini söyledim. 'Gidin alın kızınızı' dedim. Bana 'Sen getir' dediler. Babası ve akrabaları kızın telefonundan mesaj atıp oğlumu tuzağa düşürmüşler. Özellikle kendi mahallelerine çağırıp, Özcan'ı suçlamak için böyle bir plan yaptılar. O kadın oğlumu yaktı."

BİZE ULAŞIN