Şehir aşureye doydu

Muharrem ayı nedeniyle birçok ilçede belediyeler aşure dağıttı. Cuma namazı sonrası gerçekleşen etkinliklerde, birlik ve beraberlik mesajı verildi

İstanbul'da Muharrem ayı nedeniyle birçok ilçede aşure dağıtıldı. Bağcılar Belediyesi, ilçede 20 ayrı noktada 20 bin vatandaşa aşure ikram etti. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, "Bir daha o günlerin yaşanmasını istemiyoruz. Bir kez daha Kerbela şehitlerini rahmetle anıyoruz" dedi. Fatih Belediyesi, cuma namazı sonrası Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Yavuz Selim Camii, Sümbül Efendi Camii ve Fatih Camii'nde 10 bin vatandaşa aşure dağıttı.

BAZI YOLLAR KAPANACAK

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Hem Muharrem ayını hem de Karbela olayını hatırlatmak adına böyle bir çalışma yaptık" diye konuştu. Gaziosmanpaşa Belediyesi, ilçede 6 ayrı noktada vatandaşlara aşure dağıttı. Gaziosmapaşa Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, Cumhuriyet Meydanı'ndaki dağıtımda İslam dünyası için kutsal sayılan bugünde Gaziosmanpaşalılar'la birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Tuzla Belediyesi ise vatandaşlara 4 bin paket dağıttı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, "Birlik ve beraberliğimizi güçlendiren bu günlerde kardeşçe yaşamanın huzurunu ve bereketi paylaşıyoruz" dedi. Öte yandan, Halkalı'da bugün yapılacak "Evrensel Aşure Matem Merasimi'' nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.

TÜRKİYE'NİN AŞURESİ ESENLER'DE BULUŞTU
Türkiye'nin 81 ilinden gelen malzemelerle hazırlanan aşure, Esenler Belediyesi tarafından meydan ve camileri dolduran 10 binin üzerinde vatandaşa dağıtıldı. Dörtyol Meydanı'nda cuma namazı sonrasında gerçekleşen geleneksel aşure dağıtım programında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Muharrem ayı ve aşurenin önemine dikkat çekerek, "Aşure, bizde bereket demektir. Biz bu topraklarda hiçbir zaman Yezid'in yanında yer almadık, her zaman Hz. Peygamber'in sevgisiyle büyüdük" dedi. Konuşmaların ardından Göksu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ile birlikte vatandaşlara aşure ikram etti.

İSTİHBARAT SERVİSİ

BİZE ULAŞIN