Ayasofya'ya en büyük restorasyon

1500 yıllık Ayasofya Müzesi'nde Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı restorasyon projesi yürütülüyor. 600 günde bitirilmesi hedeflenen proje 12 milyon liraya mal olacak

Ayasofya Müzesi'nde, yaklaşık 17 yıl süren yenileme çalışmalarının bir süre önce tamamlanmasının ardından Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve maliyetli restorasyonu yapılacak. Ayasofya Müzesi Müdür Vekili Hayrullah Cengiz, müzenin 1500 yaşında tarihi eser olduğunu söyledi. Müzenin dünyanın en muhteşem eserlerinden biri olduğunu belirten Cengiz, "Bu kadar yaşı büyük olan bir eserin zaman zaman, belki de sıklıkla restorasyona tabi tutulmasını doğal karşılamak gerekir" dedi. Cengiz, bu doğrultuda gerek Osmanlı döneminde eklenen bazı birimlerin gerekse Ayasofya'nın ilk yapıldığı dönemlerden beri var olan yapıların restorasyona tabi tutulacağını anlatarak, öncelikle 1740'lı yıllarda inşa edilen, 1. Mahmud şadırvanını restorasyona aldıklarını, 8 aydan beri devam eden çalışmaları 1-1,5 ay içerisinde tamamlamayı düşündüklerini söyledi. Müzenin içerisindeki 1. Mahmud kütüphanesinin restorasyonuna da başlandığını aktaran Cengiz, buradaki çalışmaların 400 günde tamamlanmasının planlandığını kaydetti. Hayrullah Cengiz, müzenin batı cephesinin de restore edileceğini belirterek, "Buranın da yaklaşık 550 günde biteceğini tahmin ediyoruz. Ayasofya'nın ana kubbesinin hemen altından başlayan yapıdan galeri katına kadar olan kısmı sıvayacağız" dedi. Cengiz, çalışmalar kapsamında müzenin içindeki bezemeler ve mermerlerin temizleneceğini ve onarılacağını söyledi. Cengiz, çalışmaları 600 gün içerisinde bitirmeyi amaçladıklarını belirtirken projenin toplam maliyetinin 12 milyon lirayı bulacağını söyledi.

9 YILDA 7 MİLYON ZİYARETÇİ, 201 MİLYON LİRA
Ayasofya Müzesi'ni 2003-2011 yılları arasında 7 milyon 196 bin 512 kişi ziyaret etti, bu ziyaretlerden 201 milyon TL gelir elde edildi. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Günay, Ayasofya Müzesi'nin 2011 yılında 3 milyonu aşkın ziyaretçi ile Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen müzesi olduğunu bildirdi.

BİZE ULAŞIN