Kabartma alfabeyi gösteren implant

ABD'de görme engellilerin ancak dokunarak okuyabildiği kabartmalı Braille alfabesini görmelerini sağlayan implantın testleri başarılı oldu

Kaliforniya merkezli Second Sight isimli şirketin araştırmacıları, gözün arkasına yerleştirilen implanta Braille karakterlerinin görüntülerinin gönderildiğini, bu karakterlerin kişi tarafından yüzde 90 doğruluk oranıyla "görülebildiğini" belirtti. Gelişmenin göz kaybı olan hastaların tedavisinde çığır açabileceği bildirildi. Daha önce kullanılan ve gözlüklere monte edilen kameralar, 60 farklı elektrot ve bir implantın kullanıldığı cihazlar da görme özürlü kişilerin harfleri "görmesini" sağlasa da pratikte kullanışlı değildi. Harflerin büyük yazılması gerekiyor ve cihaz sayesinde kişinin harfleri algılaması dakikalarca sürüyordu.

SANİYEDEN KISA SÜREDE...

Ancak Second Sight'ın geliştirdiği teknikle kişinin harfleri algılaması saniyeler alıyor. Araştırmanın başındaki Doktor Thomas Lauritzen, "Hasta parmak uçlarıyla Braille harflerini algılamak yerine bizim implanta gönderdiğimiz görüntüleri algılıyor. Ayrıca bunu yüzde doksan doğruluk payıyla ve bir saniyeden az sürede yapıyor" dedi. Görme özürlü kişinin 6 noktanın değişik kombinasyonlarından oluşan Braille alfabesine aşina olmasının süreci kolaylaştırdığını belirten Lauritzen, geliştirdikleri implantın sadece 6 farklı elektrot kullandığını söyledi. İmplantın standart Braille kitaplarının rafa kalkmasına neden olamayacağını belirten uzmanlar, normal bir Braille kullanıcısının dakikada yaklaşık 800 kelime okuduğunu belirtiyor. Ancak cihazın kullanımının yaygınlaşması ve video kameralar ve yazı algılama sistemleriyle birleştirilmesi durumunda, görme özürlülerin sokaktaki trafik uyarılarını ve diğer işaretleri okuyabileceği vurgulanıyor. İngiltere Kraliyet Görme Özürlüler Enstitüsü'nden Pete Osborne, "Görme duyusunu kaybeden her kişi için kaybettiklerini bir nebze geri kazanmak önemli. Umarım, daha cihaz geliştirilir.

BİZE ULAŞIN