Facebook ve Twitter’da şok tuzak

Dolandırıcılar ele geçirdikleri kimlik bilgileriyle borçlu gösterdikleri kişilere icra gönderiyor.

Yasal süre içinde itiraz edilmezse borç kesinleşiyor ve borçlulara haciz gidiyor. Vatandaşların kimlik bilgilerini, Facebook ve Twitter'da ele geçiren dolandırıcılar, şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemle, masum insanları dolandırıyor.

Dolandırıcı, kimlik bilgileriyle icra dairesine gidip, borç hanesine yüksek meblağlar yazıyor ve 30 lira masrafla ilamsız icra takibi başlatıyor. İcra takibinde yanlışlık olduğunu düşünerek umursamayan kurban, 7 gün içerisinde itiraz etmediği için borcu kabul etmiş sayılıp hakkında başlatılan icra takibi devam ediyor. Yasal süre sonunda postacı, icra takibi başlatılan kurbanın kapısına giderek ödeme tebliğatını veriyor. Polis, benzer yöntemle dolandırılan kişi sayısının son dönemde arttığını vurgulayarak, kimlik bilgilerinin internet ortamında deşifre edilmemesi konusunda uyardı.

VATANDAŞ UMURSAMIYOR


Vatandaş, gönderen kişiyi tanımadığı ve yanlışlık olabileceği düşüncesiyle gerekli itirazlarda bulunmayıp tebliğatı yırtıyor. Kurban, 7 günlük süre zarfında itirazda bulunmayınca borcu kabul etmiş sayılıyor ve icra memurları kapıya dikiliyor. Tebliğatı alır almaz itiraz edenler ise borcu ödemekten kurtuluyor. Dolandırıcılar, karşı itiraz iptal davası açmıyor; çünkü foyalarının meydana çıkmasını ve tanınmayı istemiyorlar. Bunun yerine yeni bir kurbanın peşine düşüyor.

FACEBOOK'TAN ÖĞRENİYORLAR

Emniyet yetkilileri, benzer yöntemle dolandırılan kişi sayısının son dönemde arttığını vurgulayarak, kimlik bilgilerinin sosyal paylaşım sitelerinde deşifre edilmemesi konusunda uyardı. Yetkililer, dolandırıcıların son dönemlerde vatandaşların kimlik bilgilerine sosyal paylaşım sitesi Facebook ve Twitter'dan ulaştığını vurgulayarak, "sosyal paylaşım sitelerine üye olan kişiler doğum yeri, doğum tarihi, anne adı, baba adının yanı sıra birçok kişisel bilgiyi deşifre ediyor. Dolandırıcı, kurbanın anne kızlık soyadına dayısının Facebook profilinden ulaşabiliyor. Bu yöntemler göz önünde bulundurularak kesinlikle kimlik bilgileri resmi olmayan yerlerde kullanılmamalı" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN