Polis bağımlılara yaşam koçu oldu

Adana'da uyuşturucunun pençesine düşen 20 genç, polisin sıra dışı projesiyle yeniden hayata tutundu. Proje kapsamında polis aylarca rehabilitasyon merkezine götürdüğü gençlerin sıkıntılı anlarında hep yanlarında olurken, ailelerine de destek verdi

Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü kentte uyuşturucu batağına saplanan ve kurtulmak isteyen gençler için "Geleceğimiz 20 Genç" projesini uygulamaya koydu. Bu kapsamda yapılan araştırmada, çocukları uyuşturucu batağına saplanmış aileler ziyaret edildi. Ziyaretler sırasında belirlenen 20 genç bağımlı, bataklıktan kurtulmak için projeye katıldı. Her polis memuru, iki kişiye yaşam koçluğu yapmakla görevlendirildi. Yaşam koçları ilk önce gençleri Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM bölümünde bir aylık ilaç tedavisine başlattı. Tedavilerden çıkan gruplar daha sonra eğitime katıldı. Özel bir klinikte psikologlar eşliğinde 4 ay boyunca haftada bir gün en az 3 saat hem gençlere hem de anne ve babalara eğitim verildi.

MESLEK SAHİBİ YAPIYORLAR
"Yaşam koçu" polisler, bağımlı gençlerle 24 saat iletişim içinde oldu, her sıkıntılarına koştu. Süreç sonunda yapılan laboratuvar tetkiklerinde, 20 gencin tedavilerinde büyük oranda ilerleme sağlandığı belirlendi. Bir yandan gençleri zehrin kollarından kurtaran yaşam koçu polisler, diğer taraftan da onları meslek sahibi yapmak için çabaladı. İŞKUR destekli faaliyet yürüten Mesleki Edindirme Vakfı (MEKSA), gençlere istihdam sağlamak için çalışma başlattı. Bu kapsamda gençler yeteneklerine göre tespit edilen alanlarda kurslara gönderildi, özel şirketlerde işe girmeleri sağlandı. Uyuşturucudan kurtulan bir yıllık evli R.B., projeyi hayata geçirenlere teşekkür etti. Uyuşturucunun sonunun olmadığını, kendilerinden çok şey alıp götürdüğünü dile getiren R.B., "Yaşam koçlarımız her türlü sorunumuzla yakından ilgileniyorlar. Bizde çok emekleri var. Saat 03.00'te aradım yaşam koçum yanıma geldi ve sorunumu çözdü" dedi. Kızı E.'nin arkadaş ortamında uyuşturucuya alıştığını dile getiren ve kızıyla birlikte terapiye katılan anne Selma V. ise artık yüzlerinin güldüğünü söyledi. 23 yaşındaki oğlu S.'nin uyuşturucuya başladığı günden itibaren evlerinde huzurun olmadığını dile getiren Nurten A. da "Eşimle, çok acı çektik. Sabahlara kadar ağladık. Bu proje oğlumuzu ve bizi hayata bağladı. İntiharı düşünürken evimize neşe, huzur geldi" dedi.

BİZE ULAŞIN