Dünya'da ilk kez Türkiye'de yapıldı

Karın ağrısı şikayeti ile gittiği hastanede sol böbreğinin işlev kaybettiğini ve rahminde ur olduğunu öğrenen Arzu Akbaş’a şifa kapısı Dünya’da ilk kez uygulanan bir operasyon yöntemi ile açıldı. Göbek deliğinden girilerek aynı anda hem rahmi hem de böbreği alınan Akbaş kendisini sağlığına kavuşturan doktorlar için ‘Eşimden sonra hayattaki ikinci piyangomu çektim’ dedi.

Çanakkale'den İzmir'e uzanan hikayenin 42 yaşındaki kahramanı Arzu Akbaş, Dünya'da ilk kez İzmir Medical Park Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonundaki vaka oldu. Çanakkale'de ikamet eden ve karın ağrısı şikayeti üzerine çalmadık hastane kapısı bırakmayan genç kadına İzmir'den şifa kapısı açıldı.

Kendisine böbrek yetmezliği ve rahminde ur bulunduğu teşhisi konulan genç kadın için Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ile Üroloji bölümü harekete geçti ve Dünya'da ilk kez göbek deliğinden girilerek, tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahi ameliyatı tekniği uygulanarak (SILS yöntemi) rahim ve sol böbreği aynı anda alındı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Doç. Dr. Mert Göl, Yrd. Doç. Dr. Merve Biçer, Yrd. Doç. Dr Vedat Uluğ ve Üroloji Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Murat Arslan tarafından yapılan operasyon sonrasında sağlığına kavuşan genç kadın hissetiklerini; "Dünyada ilk olmanın verdiği özelliği de taşıdığım için mutluyum. İnşallah hayatım bundan sonra güzel ve sağlıklı geçer. Eşimden sonra doktorlarım hayattaki ikinci piyangom oldu" sözleri ile ifade etti.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!

3 SAATLİK OPERASYONLA 3 GÜN İÇİNDE TABURCU OLMA İMKANI

Söz konusu operasyonun sağlık açısından hastaya konfor sağladığını estetik görünümü ile de sosyal yaşantısını sıfır problemsiz idame ettirdiğini belirten ve operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mert Göl, yapılan teşhis ve tetkiklerin ardından operasyonun yaklaşık 3 saat sürdüğünü ve taburcu olma takviminin ise üçüncü günü aşmadığını söyledi.

Doç. Dr Göl; "İncelemelerde böbrek yetmezliğine neden olan problemin rahimdeki ur olmadığı ama endometriozis hastalığına bağlı bir böbrek yetmezliğin gelişebileceğini düşündük. Ürolog arkadaşımızla yaptığımız görüşme sonrasında böbrek yetmezliğini tespit ettik. Böylece göbek deliğinden girerek bu ameliyatı yapmaya karar verdik. Ameliyata girdiğimizde rahmin bağırsaklara yapışık olduğu, sol tarafta idrar yolunun harap olduğunu gördük. Göbek deliğinden girerek hastanın rahmini çıkardık, bağırsaklardaki yapışıklıkları giderdik. 3 saat süren bir operasyondu ve başarılı geçti. Ameliyattan sonra da hastamızı üçüncü günde taburcu edildi. İki ayrı operasyonun olması ama aynı anda olması gerekiyordu. Sol böbreğin alınıp rahmin alınmaması kabul edilecek bir durum değil. Endometriozis hastalığı sağ tarafta bulunan böbreğinde fonksiyonlarını bozabilirdi. O yüzden hem böbreğin alınması hem de rahmin alınması gerekiyordu.Göbek deliğinden yapılan laparoskopik ameliyatlar hastaya konfor sağlamaktadır. Hem daha çabuk taburcu olmasını, daha az ağrı hissetmesini iki ameliyatın aynı anda normal yollarda açık olarak yapılmış olduğunu düşünürsek ön tarafta karnından ve böbreğinin bulunduğu yerde iki büyük kesi olacak ve hasta için de hem ağrıya hem de sosyal yaşantısında problemler oluşturacaktır. Göbek deliğindeki iz hemen hemen hiç görünmemekte" dedi.

OPERASYON KİMLERE YAPILABİLİR?

Türkiye'de ve Dünya'da göbek deliği üzerinden böbrek ve böbrek üstü ameliyatların yapıldığını hatırlatan ancak rahim ve böbreğin aynı anda göbek deliği üzerinden girilerek gerçekleştirilen operasyonla alınmasını 'Dünya'da ilk' olarak yorumlayan Ürolog Yrd. Doç. Dr. Murat Arslan; "İlk kez hem rahmin hem de böbreği göbek deliğinden ameliyat ederek vajinadan dışarı aldık. Bu önemli çünkü hastaların daha rahat olmaları lazım çünkü ağrıları daha az olacak. Çünkü göbek deliğini karın içine girmek için kullanıyoruz. Hastalar bu şekilde 1 hafta sonra normal hayatlarına devam edebiliyorlar. Dünyada ilk kez uygulandı. Önemli çünkü hiçbir zorluk çekmeden bu operasyonu gerçekleştirdik. Şu anda sadece göbek deliği içinde üç dikişi var. Başka da yara ya da dikiş yok" diye konuştu.

Operasyonun benzer vakalar arasında ayrım oluşturarak gerçekleştirildiğine dikkat çeken Arslan şu bilgileri aktardı: "Her hastaya uygulanabilecek bir operasyon değil. Hastamız çok kilolu olanlarda göbek deliğinden girip ameliyat yapmak zor. Çünkü göbek deliği de yağlanıyor. İçeri girmek bu yönde çok zor. Şişman olan hastalarda göbek deliği üzerinden yapılan operasyonlar daha zor.İleri yaştaki hastalarda ve anestezi sorunu yaşayan hastalarda bu yöntemi önermiyoruz. Ama genç ve bayan kilolu olmayan hastalarda göbek deliği tercih edilen bir operasyon yöntemi."

BİZE ULAŞIN