İntihara sürüklemeye 'ağır müebbet' davası

H.O., 2010'da canına kıydı. Cesette darp izleri bulundu. Polise "beni öldürecekler" dediği öğrenilen kızın amcası ve babasına intihara zorlamak suçlAmasıyla dava açıldı

Diyarbakır'da intihar eden 17 yaşındaki kızın babasıyla amcası hakkında, genç kızı intihara sürükledikleri gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı. Genç kızın intihardan bir saat önce polis ve jandarmayı aradığı ancak kimseden yardım gelmediği de iddianamede ortaya çıktı. Silvan ilçesine bağlı Sulubağ köyünde 20 Temmuz 2010 günü yaşanan olay, iddianameye göre şöyle gelişti: Sabah saat 09.00 sıralarında banyoya giren H.O., amcasına ait av tüfeğini ateşledi. Haber verilen sağlık ekipleri geldiğinde genç kızın çoktan öldüğü belirlendi. Otopsi yapıldıktan sonra ailesine teslim edilen cesette ateşli silah yaralanmasının dışında darp edildiğine dair yer yer morluklar ve kızarıklıklar olduğu belirlendi. Ölümü şüpheli bulan savcı, aileye 'başınız sağolsun, üzücü bir olay' dedi ve olayı gizlilik çerçevesinde soruşturmaya başladı. Olay yeri inceleme tutanağı ve krokiler incelendiğinde, olayın intihar olduğu belirlendi, tetikte de sadece genç kızın parmak izi çıktı.

BİRLİKTE HAREKET ETTİLER

Bu kez savcı, intiharın nedenini belirlemek için H.O.'nun kullandığı cep telefonu hattının son 1 ay içindeki görüşme dökümlerini istedi. Kayıtlardan genç kızın sürekli İ.K. ile görüştüğünü belirleyen savcılık İ.K.'nın ifadesi doğrultusunda ikilinin duygusal ilişki içinde olduğunu belirledi. Ancak savcı, iddianameye giren çarpıcı bir bilgiye daha ulaştı. Buna göre H.O., ölümünden bir saat önce hem jandarma hem de polis imdat telefonlarını aramış ve her ikisine de, "Kurtarın beni öldürecekler, ailem beni öldürecek, babam ve amcam beni dövüyorlar. Kurtarın beni. Bunlar kesin öldürecekler beni" diye yardım istemişti. Savcı, 2 yıl süren soruşturmada elde edilen deliller ışığında, kimseden yardım alamayan genç kızın babası ve amcası tarafından intihara zorlandığı sonucuna vardı. Her ne kadar baba ve amca iddiaları reddedip genç kızın kendilerinden habersiz intihar ettiğini söyleseler de olayın yargılamaya muhtaç bir konumda olduğu vurgulandı. Baba M.Ş.O. ve amca M.O. hakkında "Bir suç işleme kararının icrası kapsamında birlikte hareket ederek cebir ve tehdit kullanıp kişiyi intihara yönlendirmek" suçunu işledikleri kaydedildi. Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

BİZE ULAŞIN