Engelli sanığa girişte duruşma

Küçükçekmece Adliyesi'nde görülen davası için gelen yürüme engelli vatandaş, ikinci kattaki salona çıkamayınca mahkeme heyeti, adliye girişinde ilk duruşmasını yaptı

Yürüme engelli Kerim Yavuz (50), bir davasıyla ilgili ilk duruşmaya katılmak için Küçükçekmece Adliyesi'ne geldi. Adliyenin engellilere göre dizayn edilmemesi sebebiyle Yavuz bir süre adliye bahçesinde beklemek zorunda kaldı. Yavuz'a adliye girişinde bekleyen vatandaşlar yardımcı olmaya çalıştı. Önce bir vatandaş adliyenin içine girerek polislere durumu anlattı. Bunun üzerine bir polis engelli vatandaşın arka kapıya gelmesini istedi. Arka kapıdan derdini polise anlatan Yavuz, bir süre burada da bekledikten sonra polisin beklediği adliyenin girişindeki bölüme alındı. Yargılamanın ikinci kattaki duruşma salonunda yapılması gerekiyordu. Yetkililer bir süre duruma çözüm bulmaya çalıştı. Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmanın adliyenin hemen girişinde bulunan danışma masasının yanında yapılabileceğine karar verdi. Duruşma hakimi, katip, avukatlar ve taraflar adliyenin girişinde hazır bulundu. Yargılama burada yapıldı. İlk duruşma tamamlandıktan sonra dava 21 Mart 2013 tarihine ertelendi.

HEP BU SORUNLARI YAŞIYORUZ

Yaşadığı zorlukları anlatan Kerim Yavuz, "Ben tekerlekli sandalyeye bağımlı bir insanım. Belediyenin özürlüler masasına yazdığım yazıdan dolayı hakkımda dava açıldı. Adliyenin mimari durumu engellilere uygun olmadığından dolayı sorun yaşadım. Bedensel engelliler olarak sosyal kültürel hadiselerde olduğu gibi adli vakalarda da sorunlar yaşıyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN