Hazır giyimcilerden kıyafet serbestliğine destek

Samsun Hazır Elbiseciler Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akbaş, MEB'e bağlı okullarda tek tip kıyafet uygulamasının kaldırılarak serbestleştirilmesini desteklediklerini belirterek, hazır giyim ile uğraşan esnafın işlerinin açılacağını söyledi.

Samsun Hazır Elbiseciler Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akbaş yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'na(MEB) bağlı okullarda tek tip kıyafet uygulamasının kaldırılmasını desteklediklerini söyledi. Okul kıyafetlerinin üretiminde bazı tekelleşmeler olduğunu söyleyen Akbaş, "Bakanlığın almış olduğu karar doğrultusunda öğrencilerimiz önümüzdeki eğitim- öğretim yılında okullarına belirlenen şartlar çerçevesinde istedikleri kıyafetlerle gidebilecekler. Bu son derece yerinde bir karardır. Alınan kararla aynı zamanda okul kıyafeti üretiminde bazı tekelleşmelerinde önüne geçilmiş oldu." dedi.

"ESNAF HER GÜN KAZANACAK"

Samsun Hazır Elbiseciler Tuhafiyeciler Esnaf Odası'na kayıtlı 2 bin 250 üyenin yüzde 90'nın MEB'in almış olduğu kararı desteklediğini belirten Akbaş, serbest kıyafet uygulaması ile okullarda öğrencilerin kendi aralarında zengin fakir ayrımı yapacağına inanmadığını söyledi. Akbaş, "Okullarda kıyafetin serbest bırakılması ile odamıza bağlı tekstil üreticileri önümüzdeki yıl her günü bir bayram gibi yaşayacaklar. Çünkü tekstil üreticileri eğitim- öğretim yılı öncesi okul kıyafeti dikimi gerçekleştiriyorlar ve bu dönemde belli bir kazanç elde ediyorlardı. Şimdi hazır giyime yönelik yeni bir anlayış başlayacak ve esnaflarımızın yılın her gününü karlı geçireceklerini düşünüyorum." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN