Balenin duayeni Madam Lili'ye coşkulu jubile

80 yaşındaki Lili Barokas'a Yahudi cemaati jubile ve vefa gecesi düzenledi. Öğrencileri ve dostları 72 yıldır balenin içinde olan Barokas'a sevgilerini gösterdi

Türkiye'nin ilk bale kitabına imza atan ve bugüne kadar yüzlerce öğrenci yetiştiren balerin Lili Barokas'a önceki gün hüzün ve coşku dolu bir jübile düzenlendi. Özel Musevi İlkokulu'ndaki geceye Hahambaşı İzak Haleva, Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman ile cemaatin önde gelen isimleri katılırken Barokas'ın 50 yıl önce ders verdiği genç yaşlı çok sayıda öğrenci de koltukları doldurdu. Türkiye Hahambaşılığı'nın düzenlediği jübilede konuşan Lili Barokas, sözlerine "Benim hayatım danstır" diyerek başladı. Derslerde "hem tatlı hem de sert" bir öğretmen olduğunu söyleyen duayen balerin, "Hepiniz hayatımı renklendirdiniz. Yaşamımda hoş anlar bıraktınız" dedi. Balerinin "Sizi üzdümse özür dilerim" sözleri ise salonda büyük alkış kopardı. Gecede Barokas'ın Viyana Balosu için düzenlediği gösteri dahil birçok bale resitali barkovizyonla gösterildi. Ayrıca siyah beyaz eski fotoğrafları da ekrana yansıtıldı. Ardından bale okulundaki genç öğrencileri kendisi için gösteri sahneledi.

GÖNÜLLÜ HAYIRSEVER

Tek tek sahneye çıkıp konuşan eski öğrencilerinden biri olan Vivian Gülcan, Barokas'ın derslerine 8 yaşında başladığını ve sadece bale değil zarafet ve incelik de öğrendiğini söyledi. Bir başka öğrencisi Netsi Sadi'nin, "Hayatıma 'Karın içeri popo dışarı' terimini katıp duruşumu düzeltmiştir" sözleri gülümsetti. Gecenin en büyük sürprizi ise Barokas'ın en son 32 yıl önce gördüğü öğrencisiyle kavuşmasıydı. İsviçre'den geldiğini belirten Sara Baruh, Barokas'tan 7 yaşında ders almaya başladığını ve 24 yaşına kadar da hiç bırakmadığını dile getirdi. 1980'de ülkeyi terk etmek zorunda kaldıklarını hüzünlü gözlerle anlatan Baruh, "Size bana kattığınız her şey için teşekkür ederim" deyince salondakiler de duygulandı. Cemaat Başkanı Sami Herman, Barokas'ın sadece baleye değil hayır işlerine de gönül verdiğini dile getirdi. Hahambaşı Rav Isak Haleva ise Lili Barokas'ın "gerçek bir hanımefendi" olduğunu belirtirken "İnsanların iyi saydığını Tanrı da iyi sayar" sözlerini hatırlattı.

PROFİTEROL KARŞILIĞINDA DERS VERDİ

Baleye izlediği müzikal filmlere ilgisi nedeniyle 8 yaşında adım atan Barokas'ın ilk öğretmeni, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Türkiye'ye gelen Madame Arzumanov'du. İlk derslerini 12 yaşında okul arkadaşlarına İnci Pastanesi'nden profiterol karşılığında vermeye başladı. 15 yaşında bale öğretmeni oldu. Rus Bolşoy Balesi'nin provalarına katıldı. İstanbul'da Viyana Balosu, Saray Sineması'nda operetler dahil birçok önemli bale temsili hazırladı. Eşinin, "Çıplak bacakla çıkmayacaksın" şartı üzerine çareyi bacaklarını fondötenle boyamakta buldu. Halen güne dansla başlayan Barokas, düzenli tenis oynuyor ve yüzüyor. Sahibi olduğu bale kursunda yeni balerin ve baletler yetiştiriyor.

BİZE ULAŞIN