Dayakçı kadına evden uzaklaştırma

Ankara'da eşinden şiddet gören koca boşanma sürecinde aile mahkemesinden "tedbir" istedi. Kadının iki ay süreyle kocası ve çocuklarının 50 metre yakınına yaklaşması yasaklandı

Türkiye kadına yönelik şiddeti tartışırken, Ankara 2'nci Aile Mahkemesi, erkeklerin de şiddete maruz kaldığını ve korunması gerektiğini gösteren örnek bir karara imza attı. Mahkeme, boşanma davası süren ve karısından korunmak için "tedbir" isteyen koca H.Ş.'nin başvurusuna olumlu yanıt verdi. H.Ş.'nin eşi B.Ş., alınan kararla, kocasının evi ve işyerinin 50 metre yakınına yaklaşamayacak.

AĞABEYİNE DÖVDÜRTÜ

Uzun süredir "şiddetli geçimsizlik" yaşadıkları gerekçesiyle çiftin ağustos ayında başlayan boşanma davasıyla eş zamanlı olarak koca H.Ş. için "koruyucu tedbir" kararı alınması başvurusunda da bulunuldu. Avukat Uğur Pehlivanoğlu, tarafından Ankara 2'nci Aile Mahkemesi'ne yapılan başvuruda B.Ş.'nin kocasını hem yaralayacak şekilde saldırdığı hem de ağabeyini kocasını dövmesi için azmettirdiği belirtilerek, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Kapsamında "tedbir" talep edildi.

6 AY DAHA UZATILABİLİR

Mahkeme kararında, B.Ş.'nin kocasına gerçekleştirdiği darp ve tehdidin "Şiddet Yasası" kapsamına girdiği, H.Ş.'nin tehlike altında olduğu ifade edildi. Mahkeme, B.Ş. için kocasının ve çocuklarının oturduğu ev ile işyerinin 50 metre yakınına yaklaşamamasına karar verdi. Çiftin ortak konutları kocaya verilirken, çocuklarının da babalarının yanında kalması uygun görüldü. B.Ş'ye, kocası H.Ş. hakkında aşağılama, hakaret ve fiziksel saldırıda bulunmama uyarısı yapıldı. Mağdur koca H.Ş. hakkında verilen bu tedbir kararı ilk olarak 2 ay süre için geçerli olurken, H.Ş. için tehlikenin hâlâ devam ettiği ve eşinin tekrar saldırıda bulunma riski göz önüne alınarak, söz konusu tedbir kararının 6 ay daha uzatılması için başvuruda bulunuldu.

DEVAM EDERSE 1 AY HAPİS

Kararda ayrıca B.Ş.'nin alınan tedbire aykırı hareket etmesi, kocasına yönelik benzer veya farklı başka bir eylemde bulunması gibi durumlarda 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsine tabi tutulabileceği belirtildi. Tedbir kararlarını her ihlalinde ise 15 günden 30 güne kadar tekrar hapis cezası alabileceğini de içeren ihtarname B.Ş.'ye gönderildi. Alınan bu karar, Aile Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne ve ilgili kolluk kuvvetlerine de bildirildi.

BİZE ULAŞIN