Minik Efe'nin ölümüne 275 bin lira tazminat

Okulda üzerine lavabo düşmesi sonucu ölen Efe Boz (6) davasında idare kusurlu bulundu. Mahkeme, devletin Efe'nin ailesine 275 bin lira tazminat ödemesine hükmetti

Maltepe'de, iki yıl önce Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden anasınıfı öğrencisi Efe Boz'un ailesinin idare aleyhinde açtığı davada karar çıktı. Mahkeme, idarenin Boz ailesine 275 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

ÇOCUK DEĞİL OKUL KUSURLU
İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde dün görülen karar duruşmasında, hâkim, Efe'nin lavaboya tutunarak zıplamasının kendisine kusur atfını gerektirecek bir davranış olmadığını belirtti. Okulun bina ve eklentilerinin çocuklara uygun sağlamlıkta ve boyutta yapılmadığını, lavabonun altı yaşındaki çocuğun çekmesi ile yerinden çıkacak nitelikte olmaması gerektiğini belirten hâkim, gerekli bakım ve iyileştirmenin yapılmadığı, ve Efe'nin yirmi dakika kendi başına ve kontrolsüz bırakıldığını kaydetti. Mahkeme, Valilik ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın aileye 25 bin lira maddi tazminat ödemesine karar verdi. Ailenin elem ve ıstırabının giderilmesi, idarenin hukuka aykırı davranışını ortaya koyması ve hukuka aykırılığı özendirmeyecek bir manevi tazminatın belirlenmesi gerektiğini belirterek, anne Nurdan Boz için 100 bin, baba Kemal Boz için 100 bin, ablası Yağmur Boz için de 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

BİZE ULAŞIN