Boncuktan Che, terör propagandası sayıldı

Boncuklarla yaptığı Che ve Mahir Çayan portrelerine cezaevi yönetimi tarafından el konulan Talat Şanlı adlı hükümlünün itirazı iki kez reddedildi

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde hükümlü olarak bulunan sol örgüt mensubu Talat Şanlı, zaman geçirmek için boncuktan süsler yapmaya başladı. Ablası Nevriye Şanlı'ya bu süslerden gönderen Şanlı, daha sonra boncuklarla işlediği Che Guevera ve Mahir Çayan portrelerine idare tarafından "terör örgütü propagandası" denilerek el konulduğunu öğrendi. Bunun üzerine infaz hakimliğine itirazda bulunan Şanlı dilekçesinde "İki yıldır boncuktan yaptıklarımı aileme, arkadaşlarıma hediye ediyorum. Bir ay boyunca emek vererek Che Guevara ile Mahir Çayan'ın portrelerini yaptım. Adı geçenlerin hakkında herhangi bir mahkeme kararı yoktur" dedi. İnfaz Hâkimliği'nin 15 Ekim tarihli kararında, "Boncuktan yapılmış panolarda yasadışı sol terör örgütü mensubu kişilerin resminin olduğu ve resimlerin propaganda amacıyla kullanılmasının mümkün olduğu anlaşıldığından, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki madde gereğince sakıncalı bulunarak hükümlüye verilmemesine dair karar uygundur" ifadeleri kullanıldı.

'BU KARDEŞİME HAKSIZLIK'
Talat Şanlı bunun üzerine kararı Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi'ne de taşıdı. Şanlı'nın avukatı Evrim Deniz Karatana özellikle "Che ve Çayan'ın devrimci insanlar olduğunun ve haklarında herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığı"nın altını çizdi. Ancak mahkemenin kararı da "infaz hakimliğinin kararının yasaya uygun olduğu" yönündeydi. Avukat Karatana, "Böylece Türkiye'deki tüm hukuk yolları tükendi. Boncuklar da cezaevi yönetiminde kaldı" dedi. Abla Nevriye Şanlı, "Kardeşim zaten müebbet hapse mahkum. Tek hobisi bize boncuklardan anahtarlık ve duvar süsleri yapmak. Bu çok büyük bir haksızlık" diyerek karara isyan etti.

BİZE ULAŞIN